Jak wynika z badania CBOS na zlecenie Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI, najczęściej do pierwszego zetknięcia z nikotyną lub tytoniem dochodzi w wieku 13 lat. Na taki wiek inicjacji wskazało ok. 35 proc. badanych nastolatków.
Co czwarty (26 proc.) miał 12 lat, a co dziesiąty (10,9 proc.) – 11 lat. Inicjacja nikotynowa dotyczy już nawet 8-latków, wśród których 5,6 proc. uczniów próbowało już produktu zawierającego nikotynę – wskazują autorzy raportu „Używanie produktów nikotynowych przez młodzież w Polsce”.
„Podwójne palenie”
73,3 proc. respondentów za pierwszym razem sięgnęło po e-papierosa. Dla porównania, papierosy tradycyjne jako pierwszy w życiu wyrób nikotynowy wymieniało 19,6 proc. uczniów, podgrzewacze 1,3 proc., a inne wyroby z nikotyną, do której to grupy zaliczają się np. saszetki nikotynowe – 5,4 proc. młodych.
Ponad połowa uczniów (53,8 proc.) próbowała wyrobów z nikotyną z powodu ciekawości ich smaku. W przypadku ok. 32 proc. za inicjacją przemawiała chęć spróbowania czegoś nowego (32,1 proc.). Równie istotne okazały się moda wśród rówieśników i przekonanie, że używanie wyrobów nikotynowych „fajnie wygląda” – w obydwu przypadkach po 10,3 proc. wskazań.
Czytaj więcej
Paczka papierosów podrożeje z 18 zł do 20,80 zł po przyszłorocznej podwyżce akcyzy – szacuje Ministerstwo Finansów.