Psychologowie i lekarze mówią jednym głosem, że im wcześniej nastolatek doświadczy pierwszego kontaktu z papierosami – dziś przede wszystkim tymi elektronicznymi – tym większe ryzyko, że popadnie w długotrwałe uzależnienie. A nauczyciele alarmują, że coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z e-papierosami. „Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 r. i w 2016 r. wśród uczniów w wieku 15–19 lat wskazują, iż liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 r. czterokrotnie. Nawet 35 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie używa elektronicznych papierosów, a 70 proc. co najmniej raz próbowało e-papierosa” – informują rządowi eksperci w ulotce „Co to są e-papierosy” na stronie www.gov.pl.
E-papierosy zawładnęły polską młodzieżą
Rząd od dawna informuje, że myśli o wprowadzeniu zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Na razie jednak chce zacząć od innej istotnej zmiany: jako e-papierosy mają zacząć być traktowane także „jednorazówki” niezawierające nikotyny. Bo teraz takie produkty nie są objęte zakazem sprzedaży dla osób poniżej 18. roku życia. A one dosłownie zalały rynek.
Czytaj więcej
Przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim są już gotowe. Jeśli wejdą w życie to nastolatki nie kupią nawet beznikotynowych jednorazówek. Takie propozycje popierają eksperci, choć to praktyka pokaże, czy zakaz będzie przestrzegany.
Z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wynika, że jednorazowe e-papierosy są najszybciej rosnącą kategorią wyrobów tytoniowych. W zeszłym roku w Polsce nabywców znalazło prawie 100 mln sztuk, podczas gdy rok wcześniej były to nieco ponad 32 mln sztuk. Dostępnych jest przy tym blisko 800 wariantów smakowych tych produktów, przy czym zdecydowana większość to e-papierosy o smaku słodyczy lub owoców. Efekt jest taki, że po jednorazowe e-papierosy smakowe chętnie sięgają ludzie młodzi.
Z badania młodzieży szkolnej zrealizowanego na przełomie roku w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?” przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca wynika, że e-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku szkolnym. Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6 proc.), z czego co piąty (21,3 proc.) sięga po e-papierosy jednorazowe głównie ze względu na dostępność oraz atrakcyjne, słodkie smaki. Niemal co trzeci uczeń (30 proc.) używający jednorazowego e-papierosa zużywa go całkowicie w dobę lub nawet szybciej, a jest to odpowiednik trzech paczek papierosów. Co dziewiąty uczeń (11,4 proc.) stwierdził, że codzienne pali papierosy, a 4,4 proc. uczniów przyznało się do codziennego używania podgrzewaczy tytoniu. Większość niepełnoletnich uczniów (57 proc.) kupuje przy tym wyroby nikotynowe osobiście w sklepie stacjonarnym, mimo obowiązującego zakazu sprzedaży. Jedynie 35,1 proc. respondentów zadeklarowało, że obecnie w ogóle nie używa nikotyny. Nigdy nie paliło jedynie 23,3 proc. ankietowanych.