Zmiany w L4. Nowe zasady już od 1 października. Co oznaczają dla pacjentów?

1 października ZUS wprowadza zmiany wpływające na wystawianie L4. Cały proces ma być uproszczony z korzyścią dla pacjentów i lekarzy. Co się zmieni i z czego to wynika?

Publikacja: 13.09.2024 10:11

Już 1 października wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące L4

Już 1 października wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące L4

Foto: Elnur, Adobe Stock

ZUS w ostatnim czasie już kilka razy wydawał komunikaty w sprawie zmian w wystawianiu L4. Kierował je przede wszystkim do twórców aplikacji gabinetowych służących do przekazywania elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Wspomniane zmiany wchodzą w życie już 1 października i dotyczą ujednoliconej wersji interfejsu oraz walidacji danych. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Zmiany w L4 od 1 października: Na czym polegają?

10 września ZUS na swoim koncie na platformie X zamieścił komunikat dotyczący zwolnień lekarskich. Przypomniał w nim producentom aplikacji gabinetowych, że od 1 października udostępniana im będzie tylko jedna wersja interfejsu – wersja 1.17. Jednocześnie poprosił ich o pilne wprowadzenie zmian, aby zapewnić ciągłość przekazywania elektronicznych zaświadczeń lekarskich (e-ZLA).

Za pomocą wspomnianych aplikacji gabinetowych lekarze mają bowiem możliwość wystawiania e-ZLA do ZUS. Interfejs to zaś w tym przypadku oprogramowanie pozwalające połączyć ze sobą program ZUS i aplikacje gabinetowe, które bez takiego połączenia nie byłyby w stanie ze sobą współpracować.

Czytaj więcej

Już obowiązują wyższe odszkodowania za błędy medyczne

Co się zmieni od 1 października w wystawianiu L4?

Wspomniany komunikat ZUS z 10 września jest kolejnym wydanym w ostatnim czasie w temacie zmian w L4 od 1 października.

Już 21 maja ZUS na swojej stronie internetowej zamieścił "Komunikat dla wytwórców aplikacji gabinetowych obsługujących e-ZLA". Poinformował w nim, że od 20 maja udostępnił producentom aplikacji gabinetowych nową wersję specyfikacji interfejsu udostępniającego funkcjonalność obsługi elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (ZLA) dla Aplikacji Gabinetowych w wersji 1.17. Jednocześnie zaznaczył, że czas do 1 października będzie okresem przejściowym, w którym obowiązywać będzie jednocześnie jeszcze interfejs w wersji 1.16.

21 czerwca ZUS wprowadził zmiany w udostępnionej miesiąc wcześniej wersji specyfikacji interfejsu, o czym poinformował w swoim komunikacie z 24 czerwca. Jednocześnie poprosił o dostosowanie aplikacji gabinetowych do wprowadzonych zmian.

Dotyczą one walidacji, czyli sprawdzania poprawności danych. Walidacje te opisane zostały w załączniku nr 1 (Reguły walidacji dokumentów FZLA i PR-4) do wspomnianej specyfikacji interfejsu. Obejmują walidacje danych zawartych w:

  • PR-4 – wniosku o rehabilitację rentową (dane adresowe pacjenta i placówki medycznej);
  • OL-FZLA – wniosku dotyczącym upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (dane adresowe lekarza oraz dane adresowe miejsca wykonywania zawodu).

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej 4 września ZUS po raz kolejny przypomniał o udostępnianiu od 1 października tylko jednej wersji interfejsu (1.17).

Czytaj więcej

Więcej kontroli zwolnień lekarskich. Rząd planuje reformę

Zmiany w L4: Co oznaczają dla lekarzy i pacjentów?

Zmiany w L4, które zaczną obowiązywać od 1 października, wprowadzone zostaną w celu zapewnienia dokładności i poprawności przekazywanych danych. To zaś pomóc ma w bezproblemowym wystawianiu elektronicznych zaświadczeń lekarskich oraz wniosków dotyczących rehabilitacji leczniczej. Dzięki ujednoliconej wersji interfejsu oraz walidacji danych cały proces ma być bardziej precyzyjny. Wprowadzanie danych do systemu ma być szybsze, przy jednoczesnym mniejszym ryzyku popełnienia błędów w danych personalnych i adresowych.

Usprawnione ma zostać działanie całego systemu. Lekarze mają mieć zapewniony większy komfort pracy, a pacjenci – lepszą obsługę. Ci ostatni zyskać mają tym samym pewność, że ich dokumenty trafią w wymaganym czasie do ZUS, a dzięki temu oni sami będą mieć gwarancję szybkiego dostępu do świadczeń.

Czytaj więcej

Rośnie liczba zwolnień lekarskich z kodem "C". Kto je otrzymuje?

Zmiany w L4: Jakie problemy mogą się pojawić?

Twórcy aplikacji gabinetowych mają już niewiele czasu na dostosowanie swoich systemów do wymagań przedstawionych przez ZUS. Jeśli tego nie zrobią, lekarze korzystający z ich oprogramowania mogą mieć problemy z wystawianiem elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Oczywistą konsekwencją tego mogą być opóźnienia w wystawianiu L4 czy utrudnienia w korzystaniu przez pacjentów z rehabilitacji leczniczej. Lekarze mogą być również wzywani przez ZUS do poprawiania danych w wystawionych przez siebie dokumentach. W niektórych sytuacjach ZUS może wręcz odmówić przyjęcia dokumentów, co opóźni realizację świadczeń dla pacjentów.  

ZUS w ostatnim czasie już kilka razy wydawał komunikaty w sprawie zmian w wystawianiu L4. Kierował je przede wszystkim do twórców aplikacji gabinetowych służących do przekazywania elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Wspomniane zmiany wchodzą w życie już 1 października i dotyczą ujednoliconej wersji interfejsu oraz walidacji danych. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Zmiany w L4 od 1 października: Na czym polegają?

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie