Z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącego niezdolności do pracy w 2023 r. wynika, że w ubiegłym roku wydano 6,6 tys., czyli o 7,6 proc. więcej zwolnień z kodem „C” niż w 2022 r. (gdy wydano ich 6,1 tys.). Takie zwolnienie może być wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu.
Co ważne, jak informuje ZUS, wystawienie przez lekarza zwolnienia lekarskiego z kodem „C” skutkuje nieotrzymaniem świadczenia chorobowego za pierwsze pięć dni niezdolności do pracy.
Zwolnienie lekarskie z kodem „C”. A jakie choroby?
Pacjenci, którzy w 2023 r. otrzymali zwolnienie z kodem „C” wskutek nadużywania alkoholu, chorowali na zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, choroby związane z układem krążenia, takie jak powiększenie i niewydolność serca (stłuszczenie mięśnia sercowego), czy też z układem oddechowym (obniżona odporność na zakażenia wirusowe), np. zapalenie płuc.
Zwolnienie lekarskie z kodem „C” w minionym roku było także wystawiane, gdy wskutek nadużywania alkoholu pacjent cierpiał na zaburzenia psychiczne, zaburzenia zachowania czy na alkoholową chorobę wątroby.
Czytaj więcej: