Takie wnioski płyną z raportu rynku prawniczego 2022/2023 przygotowanego przez Supesu Recruitment. Na temat ubiegłorocznych zmian w tym sektorze, wypowiedziało się ok. 250 prawników z kancelarii i in-house. A wśród nich 116 mężczyzn i 134 kobiety, w znacznej większości z woj. mazowieckiego, legitymujących się głównie kilkuletnim doświadczeniem zawodowym (od czterech do dziewięciu lat). Ankietowani to głównie specjaliści z zakresu commercial, corporate i M&A, employment oraz data protection. Są to głownie radcowie i radczynie prawne oraz adwokaci i adwokatki, zajmujący głównie stanowiska associate i senior associate. Większość reprezentowanych przez nich przedsiębiorstw dopuszcza pracę hybrydową lub zdalną.
Prawie 70 proc. badanych wskazało, że spotkało się z dyskryminacją w miejscu pracy. Co ważne, prawie wszystkie z tych osób to kobiety, które doświadczyły nierównego traktowania ze względu na płeć. Nieporównywalnie rzadziej było ono spowodowane orientacją seksualną czy narodowością. - Wyniki pokrywają się z tym, co niestety słyszę w historiach moich kandydatek czy klientek. Dla porównania bycia dyskryminowanym ze względu na płeć nie wskazał ani jeden badany – przypomina prawniczka Iga Dolipska, co-founderka Supesu Recruitment.
Kobiety zasiadają jednak w managemencie organizacji reprezentowanych przez prawie 70 proc. pytanych. Ponad połowa respondentów wskazała, że w strukturach kierowniczych ich firm zasiada mniej niż 30 proc. kobiet, a 12 proc. – że jest ich tam od ponad 30 do 50 proc. Warto zauważyć, że jedynie 3 proc. pytanych przyznało, że w ich organizacjach ponad połowa głównych zarządzających to kobiety, a ponad 30 proc. - że w ich managemencie nie ma dotąd ani jednej. Sytuacja jest zróżnicowana, jeśli chodzi o stanowiska kierownicze wewnętrzne (in-house), gdzie ponad 70 proc. to mężczyźni, a te zajmowane w kancelariach (gdzie prawie 60 proc. stanowisk partnerskich zajmują kobiety).
Czytaj więcej
Na rynku pracy zaszła kolosalna zmiana, bo dziś liczy się merytoryka, a nie płeć – mówi adwokat Karolina Bućko, wspólpracująca z organizacjami pozarządowymi.
Jak ocenia Iga Dolipska, „sytuacja powoli się zmienia wraz z liberalizacją społeczeństwa, wejściem na rynek nowego pokolenia i nowych regulacji prawnych (dyrektywa work - life balance)”.