Gdyby mimo to nasz rodak chciał zatrudnić się na Węgrzech, musi na początek się zameldować. Jeśli jego pobyt będzie przekraczał trzy miesiące, ma obowiązek uzyskać w Centrum Regionalnym Urzędu do spraw Imigracji i Obywatelstwa zezwolenie i kartę pobytu.
Szansę na znalezienie pracy mają przede wszystkim pracownicy fizyczni (na budowach, w przemyśle przetwórczym, w handlu), a także pielęgniarki, lekarze, informatycy i finansiści.
Umowa o pracę musi zostać zawarta w formie pisemnej i powinna regulować następujące kwestie: miejsce wykonywania pracy, nazwę stanowiska lub zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia. Jeśli pracownik zostanie zatrudniony dodatkowo w innej firmie, musi zawiadomić o tym swojego pierwszego pracodawcę.
Okres próbny wynosi co do zasady 30 dni. Niektóre układy zbiorowe dopuszczają jednak możliwość wydłużenia go do trzech miesięcy.
Umowa na czas określony nie może przekraczać pięciu lat. Jeśli pracownik pracuje przynajmniej jeden dzień dłużej, niż przewidziano w takiej umowie, automatycznie przekształca się ona w umowę na czas nieokreślony. Istnieje również możliwość zawarcia umowy – na czas określony lub nieokreślony – o pracę wykonywaną w domu. Musi być w niej ustalony taki limit obowiązków, aby pracownik mógł uzyskać co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze musi mieć formę pisemną. Jeśli rezygnację składa pracownik, to okres wypowiedzenia wynosi minimum 30 dni, a maksimum rok. Inaczej jest tylko, gdy trwa okres próbny. Wtedy obie strony mogą wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, bez podawania przyczyny.