1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Proces integracji europejskiej powinien z jednej strony pogłębiać współpracę państw członkowskich, z drugiej zaś sprzyjać zachowaniu różnorodności kulturowo-politycznej. Sama federalizacja, jako model przyszłościowy Unii Europejskiej wydaje się być atrakcyjna póki ogranicza się do ogólnej formuły. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Jedną ze słabości obecnego modelu ustrojowego Unii Europejskiej jest zjawisko określane mianem deficytu demokracji. To znaczy organy wykonawcze UE mają zdecydowaną przewagę nad organami wybieralnymi czyli Parlamentem Europejskim. Chociaż w ostatnich latach kompetencje Parlamentu Europejskiego znacznie wzrosły, to nadal odgrywa on w porównaniu z organami rządowymi i wykonawczymi podrzędniejszą rolę. Dlatego opowiadam się za wzmocnieniem roli kontrolnej, ustawodawczej i budżetowej Parlamentu Europejskiego.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Pośpiechu nie ma, ale nie powinniśmy wlec się długo w ogonie krajów, które nie przystępują do eurolandu. W Polsce mamy wyraźny kontrast między wysokim odsetkiem (najwyższym w UE) poparcia dla Unii Europejskiej, z drugiej zaś stosunkowo wysokim odsetkiem przeciwników zamiany złotego na euro. W dalszej perspektywie jestem zwolennikiem przyjęcia euro. Musimy jednak, po pierwsze poczekać aż strefa wyjdzie z obecnego dołka. Po drugie spełnić wszystkie kryteria ekonomiczne wymagane od krajów przyjmujących wspólną walutę. Po trzecie powinniśmy w Polsce prowadzić spokojną, rzeczową akcję edukacyjną, która przekona Polaków do wspólnej waluty. Wyniki tej akcji edukacyjnej powinny znaleźć odbicie w wyborach parlamentarnych i wyłonienia większości niezbędnej do wprowadzenia zmiany w Konstytucji. Doświadczenia ostatnich lat nie potwierdziły obaw, że przyjęcie euro nieuchronnie prowadzi do zwyżki cen i obniżenia standardów życiowych.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?