Przypominamy tekst sprzed roku.
– Kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody – Andrzejowi Sulimie Kamińskiemu i Leonowi Tarasewiczowi oraz wyróżnienie dla Charlesa E. Merrilla Jr. – powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i przewodniczący Kapituły Nagrody. – Jerzy Giedroyć odszedł w 2000 r., ale zostawił przesłanie przyjaźni i wsparcia dla narodów Europy Wschodniej oraz troski o dobre stosunki i wspieranie wszelkich działań na rzecz wolności i demokracji na wschód od Wisły.
Historyk Andrzej Sulima Kamiński, profesor Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, propaguje wiedzę o obywatelskiej wspólnocie narodów, jaką była I Rzeczpospolita. Otrzymał Nagrodę za „rozmach i skuteczność zrealizowanego w duchu Giedroycia projektu »Recovering Forgotten History«”.
Andrzej Sulima Kamiński
– Z tradycji najbliższe chyba jest profesorowi Kamińskiemu pojęcie „Jagielloński”, rozumiane jako zapowiedź Rzeczypospolitej wspaniałej, otwartej na Litwę, Białoruś, Ukrainę. Tu wizje Andrzeja Kamińskiego i Jerzego Giedroycia spotykają się w doskonałej harmonii – powiedział w laudacji profesor Andrzej Nowak.
Leon Tarasewicz
Leona Tarasewicza, malarza, profesora nauk plastycznych, który od lat zaangażowany jest w budowę porozumienia między Polską a Białorusią, nagrodzono za „niestrudzoną pracę na rzecz dobra wspólnego, kultywowanie pamięci o dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego, wielki wkład w promocję Polski na świecie jako państwa wielu narodów, kultur i religii”.