Syreny mogą być uruchamiane do 21 maja w różnych regionach kraju. To trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE–SAREX-21. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza. Zostaną one uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.
Jeden z epizodów ćwiczenia zakłada uprowadzenie samolotu cywilnego i wykorzystanie go do ataku terrorystycznego, drugi operację masowej ewakuacji po kolizji dwóch okrętów.
Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie sprzętu wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Kolejne dwa epizody będą dotyczyły akcji poszukiwawczo - ratowniczych po rozbiciu się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych.
Ćwiczenie będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP oraz na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Poza wojskiem wezmą udział m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Polski Czerwony Krzyż oraz podchorążowie uczelni wojskowych. Weźmie w nich udział niemal 1000 żołnierzy oraz 800 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Będzie uczestniczyło też 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Z kolei od 2 do 18 czerwca przeprowadzone zostanie największe w tym roku ćwiczenie taktyczne z wojskami Dragon-21. „Jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest sprawne przygotowanie i zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym" – informuje armia.