Tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Za wzmocnieniem granicy poprzez budowę fortyfikacji i umocnień jest aż 78,2 proc. badanych, przeciwne zdanie ma 11,7 proc., a nie ma zdania 10,2 proc.
W grupie zwolenników tego projektu przeważają osoby po siedemdziesiątce (89 proc.) i po trzydziestce (86 proc.), mieszkańcy małych miast (91 proc.), z co najmniej trójką dzieci w wieku szkolnym (100 proc.), przeważnie ze średnim wykształceniem (85 proc.). To najczęściej osoby wierzące i praktykujące nieregularnie (90 proc.). Osoby te czerpią wiedzę o świecie przede wszystkim z „Faktów” TVN (86 proc.) oraz internetu, np. portalu Onet.pl lub Wirtualna Polska (81 proc.). Swoje poglądy polityczne lokują oni przeważnie na lewicy (87 proc.).
Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.
Kim są zwolennicy Tarczy Wschód
W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali na Trzecią Drogę (97 proc.) lub Koalicję Obywatelską (86 proc.). Co ciekawe za budową Tarczy Wschód jest też 84 proc. głosujących na PiS. Najmniejsze wsparcie ma ona wśród wyborców Nowej Lewicy (53 proc.).
Budowę Tarczy Wschód, czyli wzmocnienia granicy z Białorusią i Rosją, m.in. poprzez budowę fortyfikacji, zapowiedział premier Donald Tusk.