Przedstawił on w Sejmie informację na temat bezpieczeństwa państwa, następnie odbyła się debata, w trakcie której poprzez pokazanie zamierzeń na przyszłość w rzeczywistości zostały zdiagnozowane dzisiejsze słabości państwa. Proces wzmacniania armii potrwa wiele lat i nigdy się nie zakończy.
Wicepremier i minister obrony wskazał na źródła zagrożeń. – One niezmiennie, od wieków idą z tej samej strony. Idą ze wschodu, skąd idzie zagrożenie o charakterze nie tylko militarnym, ale też cywilizacyjnym – mówił wicepremier. – Zagrożeniem dla Polski są działania Federacji Rosyjskiej, są działania związane z agenturą, która rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Są działania Białorusi. Każdego dnia, w ostatnim czasie, dokonujemy, służby specjalne, policja, wojsko, działań na rzecz walki z aktami sabotażu, dywersji i niszczenia wspólnoty państwa polskiego. To działanie priorytetowe dla rządu – podkreślał.
Czytaj więcej
Zasada, która powinna nam przyświecać, niezależnie od tego z jakiej wrażliwości społecznej pochodzimy, jakie stronnictwo reprezentujemy, jaki mamy światopogląd, to współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa - mówił w Sejmie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając informację o stanie bezpieczeństwa państwa.
Kosiniak-Kamysz: Zagrożenie nigdy nie było tak blisko
– Zagrożenie nigdy, od zakończenia II wojny światowej, nie było tak bliskie Polski i Europy – stwierdził wicepremier. Wskazywał na ataki w cyberprzestrzeni i na polską granicę. – Jesteśmy gotowi zwiększyć obecność wojska na granicy polsko-białoruskiej – zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Teraz przy granicy jest 5,5 tys. żołnierzy ze Zgrupowania Podlasie. – Trwa modernizacja zapory, która w wielu miejscach okazała się nieskuteczna – dodał. Opisał też założenia budowy Tarczy Wschód, czyli wzmocnienia granicy z Rosją i Białorusią poprzez budowę fortyfikacji, gromadzenie sprzętu z uzbrojeniem blisko granicy. Na tę inwestycję rząd planuje wydać od 2024 do 2028 r. co najmniej 10 mld zł.
Omawiał plany związane z modernizacją i transformacją armii, tworzeniem wojsk dronowych i medycznych, a także zwiększania liczby żołnierzy. Teraz Siły Zbrojne liczą 198 tys. Opisywał też zamierzenia, które w wielu przypadkach nie zostały jeszcze skonkretyzowane, czyli obudowane prawnie i finansowo.