Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o zwiększeniu liczebności wojska na granicy z Białorusią

Zasada, która powinna nam przyświecać, niezależnie od tego z jakiej wrażliwości społecznej pochodzimy, jakie stronnictwo reprezentujemy, jaki mamy światopogląd, to współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa - mówił w Sejmie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając informację o stanie bezpieczeństwa państwa.

Aktualizacja: 22.05.2024 14:53 Publikacja: 22.05.2024 10:43

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP, Piotr Nowak

arb

- Państwa nie buduje się na rok, dwa, ani na 10. Buduje się na sto lat i więcej, na tysiące. Nie da się budować silnego państwa, silnej Polski, bez zadbania o jej bezpieczeństwo. W obliczu największych zagrożeń dla suwerennej Polski od czasu zakończenia II wojny światowej, bezpieczeństwo jest nie tylko naszą racją stanu, odpowiedzialnością historyczną, wyzwaniem dla przyszłych pokoleń, jest najważniejszym zadaniem w tej kadencji parlamentu, najważniejszym zadaniem dla rządu Donalda Tuska — mówił wicepremier.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „bezpieczeństwo wymaga współdziałania między rządem a prezydentem”, przy współpracy parlamentu, samorządów i Polaków. - Różni nas bardzo wiele, i w Polsce i na tej sali, język debaty jest bardzo ostry, czasem, moim zdaniem przekraczający normy. Ale zasada, która powinna nam przyświecać, niezależnie od tego z jakiej wrażliwości społecznej pochodzimy, jakie stronnictwo reprezentujemy, jaki mamy światopogląd, to współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa. Uważam, że to jest możliwe - dodał.

Czytaj więcej

Donald Tusk ogłasza przewodniczącego „rosyjskiej” komisji. Pierwszy raport już latem

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazuje zagrożenia dla Polski

- Jakie są dziś największe zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa polskiego? One niezmiennie, od wieków, idą z tej samej strony. Idą ze wschodu, skąd nie tylko idzie zagrożenie o charakterze nie tylko militarnym, ale też cywilizacyjnym — kontynuował wicepremier. - Oparliśmy się temu w kluczowej dla dziejów świata bitwie warszawskiej — dodał.

- Zagrożeniem dla Polski są działania Federacji Rosyjskiej, są działania związane z agenturą, która rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Są działania Białorusi. Każdego dnia, w ostatnim czasie, dokonujemy, służby specjalne, policja, wojsko, działań na rzecz walki z aktami sabotażu, dywersji i niszczenia wspólnoty państwa polskiego. To działanie priorytetowe dla rządu — podkreślał Kosiniak-Kamysz.

14 tys.

Tyle prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej miało miejsce od 1 stycznia do 19 maja 2024 roku

- Niebezpieczeństwo, które nadciąga i okrutna wojna, wymierzona w niepodległą Ukrainę, która toczy się 819 dzień, powoduje, że długość trwania tego konfliktu ani nas, ani Europy nie może uśpić. Zagrożenie nigdy, od zakończenia II wojny światowej, nie było tak bliskie Polski, i Europy — stwierdził wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz o zamachu na Roberta Ficę: Destabilizuje region

- Ci, którzy w jakikolwiek sposób spoglądali na wschód. Ci, którzy tam widzieli jakąkolwiek szansę, popełniali błąd i w finale zawsze przegrają - dodał podkreślając, że miejsce Polski zawsze były na Zachodzie.

Kosiniak-Kamysz mówił następnie, że zamach na premiera Roberta Ficę na Słowacji „zagraża demokracji”. - Jest destabilizujący nasz region. A sam zamach, a jeszcze bardziej jego interpretacja i próba wykorzystania przez propagandę, po raz kolejny staje się bardzo niebezpieczna. Ataki w cyberprzestrzeni i ataki na polską granicę. Dywersja, akty sabotażu, sytuacja na Bliskim Wschodzie i Pacyfiku. To wszystko sprawia, że musimy być zjednoczeni w dbaniu o polskie bezpieczeństwo — podkreślił wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz o sytuacji na granicy z Białorusią: Liczba próg przekroczenia wzrosła w ciągu roku o 46 proc.

- Wiele osób pyta o szczelność polskiej granicy, o działania polskich służb w tym obszarze. To dla nas jest priorytet. Ochrona granicy, suwerenności państwa polskiego, to nasze osobiste zobowiązanie, ono wynika z naszych poglądów, z patriotyzmu. W ostatnim czasie odnotowujemy znaczący wzrost prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Ma to już nie tylko charakter chęci uzyskania zarobku na przemycie ludzi i wypychaniu ich przez granicę. Ma to dziś już charakter bardzo mocno zorganizowany wrogich nam państw. Większość wiz wydawana, umożliwiających dostanie się do Białorusi obywatelom Somalii, Afganistanu, Syrii, Jemenu czy Iranu, to wizy rosyjskie. Są coraz liczniejsze zgrupowania tych osób, służby białoruskie pomagają w ich transportowaniu i, naszym zdaniem, przygotowaniu do forsowania granicy polski-białoruskiej- mówił wicepremier.

- Do tych aktów dochodzi coraz częściej. Do 19 maja odnotowaliśmy 14 tys. prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, to jest 46 proc. więcej niż w ubiegłym roku — wyliczał wicepremier.

Czytaj więcej

Wiceszef KRS reaguje na słowa senatora Kwiatkowskiego. Chodzi o Szmydta

- Jesteśmy gotowi zwiększyć obecność wojska na granicy polsko-białoruskiej. Będziemy chronić polskiej granicy — zapowiedział Kosiniak-Kamysz. - Trwa modernizacja zapory, która w wielu miejscach okazała się nieskuteczna i musi być zmodernizowana o umocniona — dodał.

- W ostatnich dniach każdego dnia zatrzymywane są osoby podejrzane o sabotaż, o dywersję, które chciały podpalać różnego rodzaju obiekty o charakterze strategicznym lub działać przeciwko państwu polskiemu. Będziemy budować silniejsze służby na polskiej granicy. Naprawiamy błędy z poprzednich lat, naszych poprzedników — mówił następnie wicepremier.

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej między 25 sierpnia 2021 a 21 maja 2024 r

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej między 25 sierpnia 2021 a 21 maja 2024 r.

Foto: PAP

- Będziemy walczyć ze wszystkimi zdrajcami narodu i państwa polskiego, którzy wybrali inną drogę niż służba ojczyźnie. Państwo polskie jest silne wobec tych, którzy zagrażają jego bezpieczeństwu. Pokazuje swoją siłę wobec tych, którzy je zdradzają. Nie ma miejsca na litość i taryfy ulgowe dla tych, którzy wybrali drogę na wschód. Państwo polskie nie spocznie dopóki nie wykona nakazów aresztowania wobec osób, które zdradziły naszą ojczyznę - zapowiedział minister obrony.

- „Tarcza Wschód” to wielka inwestycja — chciałbym podziękować wszystkim naszym podatnikom, bo to oni składają się na zbrojenia, a teraz na „Tarczę Wschód” - mówił następnie wicepremier odnosząc się do rządowych planów ufortyfikowania granicy Polski z Białorusią i Rosją. - Zaangażujemy polskie firmy, polskich przedsiębiorców, w wykonanie projektu „Tarcza Wschód” - zapewnił.

Władysław Kosiniak-Kamysz o Wojskach Obrony Terytorialnej: Dobrze służą, dobrze będą służyć

W dalszej części wystąpienia wicepremier poinformował, że wojska będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, a w programie „Tarcza Wschód” znajdą się drony i działania wymierzone w zwalczanie dronów.

Kosiniak-Kamysz mówił też o Wojskach Obrony Terytorialnej. - Pomimo sceptycznego nastawienia na początku, chciałbym powiedzieć, że Wojska Obrony Terytorialnej dobrze przysłużyły się Polsce i dobrze będą służyć Polsce. Będziemy je wzmacniać i rozwijać. Tworzymy nowe brygady, w tym roku to będzie 20 brygad — 18 brygad obrony terytorialnej i 2 brygady obrony pogranicza. Podjęliśmy decyzję o podporządkowaniu WOT pod szefa Sztabu Generalnego. 14 sierpnia WOT trafi pod komendę i zarząd Szefa Sztabu Generalnego — zapowiedział wicepremier. - To nie polityk ma stać na czele WOT, tylko wojskowy, szef Sztabu Generalnego — dodał.

- Państwa nie buduje się na rok, dwa, ani na 10. Buduje się na sto lat i więcej, na tysiące. Nie da się budować silnego państwa, silnej Polski, bez zadbania o jej bezpieczeństwo. W obliczu największych zagrożeń dla suwerennej Polski od czasu zakończenia II wojny światowej, bezpieczeństwo jest nie tylko naszą racją stanu, odpowiedzialnością historyczną, wyzwaniem dla przyszłych pokoleń, jest najważniejszym zadaniem w tej kadencji parlamentu, najważniejszym zadaniem dla rządu Donalda Tuska — mówił wicepremier.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?