Dotychczas w strukturze Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni działały dwie jednostki działań w cyberprzestrzeni „A” w Białobrzegach i „B” w Gdyni. Niebawem jednak, jak nas poinformował ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik dowództwa, rozpocznie się formowanie jednostki „C”. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że będzie miała siedzibę we Wrocławiu. W trakcie tworzenia jest także jednostka wsparcia działań, która – jak nieoficjalnie ustaliliśmy – jest zlokalizowana w podwarszawskim Legionowie.
To specjalistyczne jednostki, których głównym zadaniem – według terminologii NATO – jest prowadzenie działań w trzech wymiarach: cyberobrona, cyberatak i cyberrozpoznanie.
Wzory zza oceanu
Ich budowa i realizowane zadania są oparte na wzorach U.S. Cyber Command z USA. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że już kilkukrotnie nasi cyberżołnierze prowadzili operacje w cyberprzestrzeni wraz z amerykańskimi partnerami. Były one skierowane przeciwko grupom APT (zorganizowane grupy hakerskie prowadzące działania szpiegowskie).
– Do służby w tych jednostkach kierowani są żołnierze z największym doświadczeniem w zakresie prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Czytaj więcej
Wiceministrami obrony narodowej mają być politycy koalicji „15 października”. Nieoficjalnie znamy ich nazwiska. W resorcie obrony narodowej pojawi się też rzecznik prasowy, będzie nim bliski współpracownik szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.