Program Legii Akademickiej od pięciu lat przygotowuje studentów ochotników do służby wojskowej. Dotychczas takie szkolenie ukończyło blisko 20 tys. osób na 75 uczelniach. Ochotnicy odbywali zajęcia teoretyczne w uczelniach, a w czasie letniej przerwy uczestniczyli w zajęciach wojskowych, które kończyły się przysięgą.
Ustawa o obronie ojczyzny zmieniła model kształcenia wojskowego studentów. Dlatego teraz na uczelniach odbywają się spotkania organizowane przez władze uczelni, żołnierzy z wojskowych centrów rekrutacyjnych oraz studentów, którzy w czasie nauki na uczelniach chcą zaliczyć wojsko. Armia tłumaczy zmiany.
Czytaj więcej
W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje powołanie na ćwiczenia do 200 tysięcy osób. Takie plany były też w poprzednich latach, ale nie zostały zrealizowane.
Przede wszystkim ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów może odbywać się przez trzy lata. W pierwszym roku legioniści odbywać będą wyłącznie szkolenie praktyczne trwające do 28 dni, które kończy się przysięgą i nadaniem stopnia szeregowego rezerwy. Będzie się ono odbywało w jednostkach wojskowych w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi student może zostać przeniesiony do aktywnej rezerwy.
W kolejnym roku taki student będzie mógł kontynuować edukację wojskową w ramach tzw. modułu podoficerskiego w Szkole Legii Akademickiej. Zajęcia teoretyczne realizowane będą na uczelniach, a praktyczne trwające nie mniej niż 21 dni na ćwiczeniach w jednostkach wojskowych.