Właśnie mija termin, w jakim wierzyciele Getin Noble Banku mogą przedstawić syndykowi swe roszczenia wobec firmy. Zgłoszeń dokonuje się elektronicznie, przez KRZ. Już w czwartek na adwokackich grupach na Facebooku pojawiły się informacje, że skrzynka nadawcza tego systemu nie działa.
– Mimo że ostatni dzień terminu wypada w sobotę, a więc jego upływ przenosi się na poniedziałek, dla pewności wszyscy chcieli wysłać to w weekend. Zgłoszeń było bardzo dużo i system nie wytrzymuje – mówi adwokat Robert Pogorzelski.
Czytaj więcej
21 sierpnia upływa termin zgłaszania wierzytelności wobec Getin Noble Bank wyznaczony przez sąd. Zgłoszenie wierzytelności później nadal będzie możliwe, ale trzeba będzie uiścić sporą opłatę. Tymczasem wierzyciele skarżą się na trudności z dokonaniem zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
– Niektóre kancelarie zatrudniają aplikantów, by od piątej rano te wnioski składali, kiedy obciążenie jest mniejsze – mówi adwokat dr Karol Pachnik. – Twórcy systemu nie przewidzieli zaistnienia potrzeby obsługi tak dużej liczby wniosków. Nie wprowadzono podziału terminów np. według nazwisk, tak by każda grupa zgłaszała wnioski po kolei. I takie awarie będą się powtarzały przy następnych upadłościach banków czy SKOK – dodaje.
Mec. Pogorzelski zwraca też uwagę na liczne problemy ze składaniem wniosków. Nie wiadomo, czy trzeba podpisywać oddzielnie załączniki do wniosku, jakie dokumenty załączać, czy należy udokumentować tylko kwotę nadpłaty za kredyt, czy też pełną sumę spłaconych rat, a często też, z jakiego formularza skorzystać. Dużym problemem jest to, że przy podpisywaniu wniosku za pomocą darmowego narzędzia ePUAP jego maksymalny rozmiar to 10 MB.