SN wyjaśnia proceduralne zapętlenia w KPC

Jeżeli postanowienie sądu pierwszej instancji kończy postępowanie w sprawie cywilnej, właściwym do rozpoznania zażalenia na nie jest sąd drugiej instancji. A nie skład tego samego sądu.

Aktualizacja: 03.02.2022 10:19 Publikacja: 03.02.2022 07:19

SN wyjaśnia proceduralne zapętlenia w KPC

Foto: Fotorzepa / Adam Jagielak

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego, które wyjaśnia proceduralne zapętlenia, wprowadzone „upraszczającą" nowelą kodeksu postępowania cywilnego sprzed dwóch lat.

Dwie instancje

Kwestia, którą zajął się Sąd Najwyższy, wynikła w zwyczajnej sprawie o zapłatę, w której Sąd Rejonowy w Gliwicach odrzucił wniosek pełnomocnika niezadowolonego z wyroku pozwanego o przywrócenie mu terminu na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku i jego doręczenie z uzasadnieniem (co jest obecnie bezwzględnym warunkiem, aby móc złożyć apelację).

Zażalenie przedstawiono innemu składowi tegoż Sądu Rejonowego, złożonemu z trzech asesorów, który jednak powziął wątpliwości, czy jest właściwy do rozpoznania tej kwestii i zawarł je w pytaniu prawnym do Sądu Najwyższego. A brzmiało ono: czy sądem właściwym do rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia wraz z wyrokiem jest sąd drugiej instancji, czy sąd pierwszej instancji, orzekający w innym składzie – w ramach tzw. odwołania poziomego.

Pozioma kontrola wyjątkiem

Sąd Najwyższy formalnie odmówił podjęcia uchwały, przyjmując, że uprawnienie do przedstawienia zagadnienia prawnego nie przysługuje sądowi, którego rola w konkretnym układzie procesowym nie polega na rozpoznaniu środka odwoławczego, lecz na przedstawieniu tego środka z aktami sądowi właściwemu do jego rozpoznania.

Mając jednak na względzie wagę i praktyczne znaczenie przedstawionej wątpliwości, Sąd Najwyższy uznał za wskazane powiedzieć, że jeżeli postanowienie sądu pierwszej instancji, którego przedmiot mieści się w katalogu określonym w art. 3941a § 1 kodeksu postępowania cywilnego (a to szeroki katalog, o czym dalej), kończy postępowanie w sprawie, właściwym do rozpoznania zażalenia na to postanowienie jest sąd drugiej instancji. Za taką wykładnią przemawia intencja prawodawcy.

Czytaj więcej

Nowe postępowanie cywilne może być dobrą zmianą dla stron procesu

Wyższy standard

Ów katalog z art. 3941a jest szeroki, to m.in. zażalenie na odmowę zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy lub ich odwołanie; stwierdzenie prawomocności orzeczenia; skazanie świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej na grzywnę itp., oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego.

Stanowisko to koresponduje z założeniem, że także po wejściu w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, przypadki zażalenia do innego składu sądu pierwszej instancji należy traktować jako odstępstwo od modelowej konstrukcji zażalenia, do którego rozpoznania właściwy jest sąd drugiej instancji,

Przemawia za tym także wykładnia celowościowa, zważywszy, że charakter postanowień kończących postępowanie w sprawie i ich znaczenie dla stron, uzasadnia przyjęcie dewolutywnego (czyli przenoszącego postępowanie do organu wyższej instancji) modelu zażalenia, jako zapewniającego wyższy standard kontroli odwoławczej – wskazali sędziowie: Marta Romańska, Paweł Grzegorczyk i Roman Trzaskowski, przewodniczący.

Sygnatura akt: III CZP 10/22, początkowo III CZP 95/20

Artur Rycak - adwokat w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR

Podzielam stanowisko Sądu Najwyższego, który dokonał interpretacji art. 394 (1b) k.p.c. przyjmując, że jeśli sąd I instancji wydaje orzeczenie, które należy zakwalifikować jako orzeczenie kończące postępowanie (tu orzeczenie odrzucające), a jednocześnie jako orzeczenie z katalogu spraw, co do których odpowiednie jest tzw. zażalenie poziome (do innego składu sądu I instancji), to zażalenie powinno zostać przekazane do rozpoznania sądowi II instancji. Taka wykładnia odpowiada regule, że wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco). I jest ono korzystne dla strony, która chce skorzystać z odwołania, II instancji, do czego generalnie ma prawo.

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego, które wyjaśnia proceduralne zapętlenia, wprowadzone „upraszczającą" nowelą kodeksu postępowania cywilnego sprzed dwóch lat.

Dwie instancje

Pozostało 96% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach