Przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekty nowelizacji rozporządzeń w tej kwestii (B639 i B640) przewidują te stawki na poziomie 3600 zł za skargi na wyroki Krajowej Komisji Odwoławczej, a za skargę na jej postanowienie 900 zł. Kwoty te dotyczą spraw z wyboru, czyli kwoty zwracanej stronie wygranej tytułem kosztów reprezentacji prawnej. Wcześniej musi ona sama zapłacić pełnomocnikowi – nieraz znacznie więcej.
Prof. Bogusław Sołtys w opinii sporządzonej dla Krajowej Izby Radców Prawnych zwraca uwagę, że koszty zastępstwa w tym postępowaniu, mimo istotnej transformacji uwarunkowań rynkowych i komplikacji prawa zamówień publicznych, nie były zwiększane od ponad 15 lat.
Czytaj więcej
Od 1 września weszły w życie rozporządzenia ministra sprawiedliwości określające stawki za czynności pełnomocników ws. nieletnich – z urzędu oraz z wyboru.
-Zaproponowana stawka obowiązuje od 2006 r. czyli zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości nic się w tej kwestii przez 15 lat nie zmieniło… a tymczasem przepisy stały się bardziej skomplikowane, sprawy wymagają coraz większego nakładu pracy ze strony pełnomocników, drastycznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a realna wartość pieniądza spadła. – mówi Magdalena Grabarczyk, opiniująca projekt z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej.
Zwraca uwagę że rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie określa kwoty, które strona przegrywająca zwraca stronie wygrywającej proces sądowy. Wynagrodzenia pełnomocników w sprawach „z wyboru” każdorazowo jest ustalane w umowie z klientem.