„To już 10 lat przy pl. Solidarności 1. Dekadę temu otworzyliśmy siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności i wystawę stałą o rewolucji Solidarności. Narodziła się wtedy jedna z ikon Gdańska. Corocznie gościmy tu ok. miliona osób - odwiedzających wystawy, uczestniczki i uczestników wydarzeń, dzieci i młodzież odbywających zajęcia edukacyjne, aktywistów, diasporę ukraińską i białoruską… Cieszymy się wierną przyjaźnią dawnych demokratycznych opozycjonistów i stoczniowców, darczyńców, wolontariuszek i wolontariuszy, przewodników i przewodniczek, ludzi kultury…” - napisał na stronie internetowej instytucji Basil Kerski, dyrektor ECS.
Kiedy powstało Europejskie Centrum Solidarności?
Europejskie Centrum Solidarności mieści się w pobliżu Stoczni Gdańskiej w budynku, który przypomina rdzewiejący kadłub statku. Budowa ruszyła w 2010 roku i zakończyła się po 4 latach. Wykonawcą wartego 230 mln zł budynku była firma Polimex-Mostostal. Na obłożenie całego budynku na zewnątrz zużyto 18 tys. metrów kwadratowych blachy kortenowskiej. Powierzchnia użytkowa ECS to ok. 26 tys. m kw. W budynku tym znajduje się wystawa stała, wystawy czasowe, aula, biblioteka, sale warsztatowe, mediateka. Jest też biuro byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.
Czytaj więcej
Obawiam się, iż to motywy czysto polityczne skłoniły Piotra Dudę do decyzji o zerwaniu z ECS – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Obchody rocznicowe w Gdańsku
Obchody 10 rocznicy otwarcia ECS nakładają się na 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednym z punków jest m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz, która znajduje się na budynku przy al. Grunwaldzkiej 49 we Wrzeszczu. Odbędą się też spacery po wystawie stałej z przewodnikiem po wystawie z cyklu „Zapytaj o stocznię” oraz „Strajk! Trwa”.
Czytaj więcej
Europejskie Centrum Solidarności może stracić słynne tablice z 21 postulatami strajku z 1980 roku.