Testament może zostać sporządzony tylko przez osobę pełnoletnią mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Spisuje go tylko jedna osoba. To oznacza, że jeżeli taki dokument przygotują wspólnie np. małżonkowie – zostanie uznany za nieważny. Dwie najczęściej wykorzystywane formy testamentu to testament odręczny (holograficzny) oraz testament notarialny. Każda z nich ma swoją specyfikę. Zdecydowanie rzadziej spotykany jest testament allograficzny (spadkodawca ustnie w obecności urzędnika i dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę, która następnie zostaje spisana przez inną osobę, spadkodawca ją podpisuje).
Istnieją też specjalne rodzaje testamentów sporządzanych w wyjątkowych okolicznościach: testament ustny (wygłoszony w obecności trzech świadków), wojskowy (przysługuje głównie żołnierzom, może mieć zastosowanie w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli), podróżny (może być sporządzony podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą).
Testament odręczny. Jakich zasad przestrzegać?
Jednym z kluczowych warunków, jakie musi spełnić testament odręczny (holograficzny), jest spisanie go przez spadkodawcę w całości odręcznie. Testament, który zostanie napisany na komputerze, wydrukowany, a potem tylko podpisany, jest nieważny. Podważyć można też testament spisany ręcznie przez jedną osobę, a podpisany przez inną. Drugą zasadą, jakiej należy bezwzględnie przestrzegać przy spisywaniu testamentu, jest własnoręczny, czytelny podpis. Powinien się on znaleźć pod treścią dokumentu. Oba te wymogi wynikają z art. 949 par. 1 Kodeksu cywilnego, w którym czytamy, że „Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.”
Czytaj więcej
Teściowie, zięć czy synowa to członkowie rodziny. Jak jednak takie powinowactwo wpływa na dziedziczenie? Czy można dziedziczyć po teściach, a teściowie po synowej lub zięciu?
Trzeci warunek wspomniany w tym przepisie, czyli opatrzenie testamentu datą, jest istotny, ale niespełnienie go nie musi oznaczać, że testament jest nieważny. Informuje o tym paragraf drugi art. 949: „(...) brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów” – czytamy.