Oprócz projektu ustawy o związkach partnerskich, regulującej podstawowe zasady tej instytucji, ministra ds. równości przedstawiła także obszerną propozycję „przepisów wprowadzających”. Ten drugi projekt liczy ponad 300 stron i zakłada nowelizację 230 ustaw.
Ważne zmiany obejmują sam kodeks cywilny i dotyczą przede wszystkim dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego, a także innych kwestii ważnych w przypadku śmierci jednego z partnerów.
Chodzi tu nie tylko o prawo do pochówku czy zasiłku pogrzebowego (określonego w osobnych ustawach), ale też np. możliwość wstąpienia w stosunek najmu czy korzystanie z lokalu po śmierci partnera. Ponadto „druga osoba w związku partnerskim” zostanie także wliczona do kręgu osób, której zgoda jest niezbędna do zachowania nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej po jej śmierci w firmie spółki (art. 435 i 438 k.c.)
Jak wyjaśnia dr Mateusz Wąsik, adwokat, projekt ustawy w przypadku dziedziczenia zrównuje pozycję partnerów z małżonkami. Skutek rozwiązania związku partnerskiego jest tożsamy z rozwiązaniem małżeństwa, zaś skutek jego rozwiązania – z rozwodem.
Czytaj więcej
Dyskusja o tym, czy projekt ustawy o związkach partnerskich jest „ustawą rządową” czy „projektem rządowym” nie ma znaczenia, skoro Rada Ministrów może zatwierdzić dokument, nawet jeśli nie wszyscy członkowie rządu go poprą.