Bondaryk od grudnia 2023 r. był dyrektorem biura ministra Marcina Kierwińskiego, a od maja 2024 r. kieruje Departamentem Bezpieczeństwa MSWiA. W latach 2013–2015 był dyrektorem Narodowego Centrum Kryptologii MON oraz doradcą ministra obrony narodowej ds. cyberbezpieczeństwa.
Od 2007 do 2013 r. był zaś szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a wcześniej twórcą Urzędu Ochrony Państwa. W PRL był działaczem opozycji demokratycznej w Białymstoku, działał w KPN i NZS. Jest przewodniczącym rady Fundacji Pomocy Rodzinom Funkcjonariuszy i Pracowników UOP i ABW.
Szyfrowana łączność na czas pokoju i wojny
Operatem systemu ma być szef resortu spraw wewnętrznych. Ma on spinać system łączności i komunikacji administracji publicznej, służb mundurowych podporządkowanych MSWiA, czyli np. policji, straży pożarnej, Straży Granicznej z systemami podległymi MON.
Obejmie on łączność cyfrową jawną i niejawną, czyli szyfrowaną sieć stacjonarną, radiową, komórkową i satelitarną. System ma objąć cały kraj, w tym obiekty infrastruktury krytycznej. Ma umożliwić szybką wymianę informacji w czasie rzeczywistym i być odporny na zagrożenia cybernetyczne.