Napięta sytuacja na granicy białoruskiej skłoniła resort obrony do stworzenia projektu ustawy, która regulowałaby na nowo użycie broni i uprawnienia różnych służb mundurowych. Przepisy te mają – według uzasadnienia – na nowo uregulować użycie wojska, policji i Straży Granicznej w realiach wojny hybrydowej.
Nowe przepisy usprawiedliwiające użycie broni przez wojsko w czasie pokoju, czyli obrona konieczna po nowemu
Jak zwraca uwagę Ministerstwo Obrony Narodowej, „pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa powoduje, że Siły Zbrojne są i powinny być coraz częściej używane w celach operacyjnych, rozpoznawczych i odstraszania, co powoduje, że żołnierze powinni być podczas tych działań wyposażeni w broń osobistą oraz, co ważniejsze, powinni mieć uprawnienia do użycia w razie takiej potrzeby środków przymusu bezpośredniego, broni i innego uzbrojenia”.
Dlatego właśnie w ustawie o obronie ojczyzny mają się pojawić wyraźne przepisy dopuszczające użycie Sił Zbrojnych w czasie pokoju, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo państwa.
Czytaj więcej
Sprawa oddanych strzałów ostrzegawczych przez żołnierzy pokazała, że trzeba dokładnie określić w przepisach zasady dla skierowanych tam wojskowych.
W projekcie przewidziano też przepisy zmieniające kodeks karny w zakresie użycia broni. Rozszerzeniu ma ulec tzw. kontratyp ustawowy stanu wyższej konieczności. Istniejące już przepisy art. 25 k.k. dopuszczające użycie przemocy w razie ataku na dobro prawnie chronione mają zostać rozszerzone nowym art. 25a dotyczącym szczególnie działań żołnierzy oraz funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej.