Zadano dwa pytania. Po pierwsze: czy sędzia, który przeszedł w stan spoczynku po wydaniu wyroku, jest zobowiązany do sporządzenia pisemnego uzasadnienia, czy też w takiej sytuacji, przy uwzględnieniu, że wyrok zapadł w składzie jednoosobowym, brak jest możliwości sporządzenia uzasadnienia w sprawie.
I po drugie: czy uznając, że sędzia w stanie spoczynku zobowiązany jest sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku, dopuszczalnym jest przekazanie akt sądowi I instancji w celu sporządzenia uzasadnienia, przy wyjściu poza sformułowanie w celu uzupełnienia uzasadnienia zaskarżonego wyroku, zawarte w tym przepisie.
Pyta o to Sąd Apelacyjny w Katowicach na kanwie rozstrzyganej w katowickim Sądzie Okręgowym od 2015 r. sprawy 40 osób, oskarżonych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 15 lipca 2022 r. SO w I instancji orzekał jednoosobowo.
Dzień później, 16 lipca, zgodnie z decyzją ministra sprawiedliwości sędzia Sądu Okręgowego, sprawozdawca w tej sprawie, przeszła w stan spoczynku po ukończeniu 70. roku życia.
Szef V Wydziału Karnego SO w Katowicach 28 lipca 2022 r. zapisał w aktach sprawy, że niemożliwe jest sporządzenie w tej sprawie pisemnego uzasadnienia wyroku, uznając, że czynność taka nie może zostać podjęta i wykonana przez sędziego będącego już w stanie spoczynku. Tego samego dnia przesłano stronom zawiadomienia, zgodnie z treścią których wobec przejścia sędzi Krystyny Gaczek w stan spoczynku uzasadnienie wyroku w tej sprawie nie zostanie sporządzone, zaś 14-dniowy termin do złożenia apelacji biegnie dla każdego z uprawnionych od dnia doręczenia tego zawiadomienia.