Wyrok w sprawie Xero Flor przeciwko Polsce zapadł 7 maja 2021 r. (skarga nr 4907/18). ETPCz wydał orzekł o naruszeniu przez Rzeczpospolitą Polską prawa do sądu ustanowionego ustawą, ponieważ w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego zasiadała osoba (Mariusz Muszyński) do tego nieuprawniona, gdyż wybrana z oczywistym naruszeniem prawa krajowego. Sędzia ów został bowiem bezprawnie wybrany przez Sejm do TK na miejsce już zajęte.
ETPCz stwierdził doszło do naruszenia przez Polskę prawa do rzetelnego procesu chronionego Europejską Konwencją Praw Człowieka i polską konstytucją.
Czytaj więcej
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu. Chodzi o skład Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadał sędzia Mariusz Muszyński, wybrany do TK w 2015 r. na miejsce już wcześniej obsadzone.
- Wyrok uprawomocnił
się 7 sierpnia - Rada Ministrów nie wniosła bowiem o przekazanie sprawy
Wielkiej Izbie ETPCz. Tym samym rząd uznał ostateczny charakter wyroku.
Zgodnie zaś z art. 46 ust. 1 EKPCz, w związku z art. 9 Konstytucji RP,
Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana do wykonania ostatecznego wyroku
ETPCz. Nadzór nad jego wykonaniem sprawuje Komitet Ministrów Rady Europy - przypomina Rzecznik.
Jak podkreśla, obowiązek wykonania orzeczenia ETPCz ciąży na wszystkich organach państwa, w szczególności na rządzie, który zapewnia reprezentację RP przed Trybunałem w Strasburgu, a poprzez Ministra Spraw Zagranicznych reprezentuje Polskę w Komitecie Ministrów Rady Europy.