12 czerwca 2024 r. we Frankfurcie odbyło się międzynarodowe seminarium dla bezpośrednio zaproszonych planistów przestrzennych, poświęcone sposobom porównywania systemów planowania przestrzennego w różnych krajach. Dokonywanie takich porównań jest bardzo ważne i potrzebne. Dowodów na słuszność tej tezy jest wiele.
Światowej sławy autorytet prof. Vincent Nadin lubi opowiadać, że w pierwszej części swojej kariery naukowej zajmował się wyłącznie brytyjskim systemem planowania przestrzennego. Dopiero gdy zajął się międzynarodowymi porównaniami, zrozumiał, jak mało o brytyjskim systemie wiedział…
Czytaj więcej
W planowaniu przestrzennym trzeba uwzględniać wyzwania klimatyczne. Ustawodawca i władze samorządowe dostały właśnie odpowiednią wskazówkę z Polskiej Akademii Nauk.
Porównania dają więc zdecydowanie szerszy ogląd sprawy i pomagają zrozumieć szersze mechanizmy planowania przestrzennego.
W niezliczonych analizach wskazuje się słabości polskiego systemu planowania przestrzennego. Nie sposób nie zgodzić się z niniejszymi opiniami: mamy bardzo słabe rozwiązania prawne, a jednocześnie niski poziom kultury planistycznej. Myli się natomiast ten, kto uważa, że prostym rozwiązaniem będzie skopiowanie regulacji prawnych z innych państw.