Sztuczna inteligencja (AI) coraz śmielej wkracza w świat prawników, transformując metody pracy, optymalizując procesy oraz kreując nowe możliwości. W 2023 r. we współpracy z 25 naukowcami z obszaru AI i prawa przygotowaliśmy globalny raport, który dotyczy kilku zagadnień. Zaprosiliśmy do badania 203 firmy z całego świata, od tych najmniejszych zatrudniających od jednego do dziesięciu prawników aż po największe sieciowe firmy zatrudniające ich tysiące. Zapytaliśmy, co wiedzą o sztucznej inteligencji i czy są otwarci na narzędzia oparte na niej; o to, jaka powtarzalna praca w kancelariach może być zastąpiona przez AI i jakimi narzędziami można tego dokonać, o przewidywania prawników, w jaki sposób AI zmieni sposób pracy w branży oraz o wyzwania i ryzyka z tym związane. A także o narzędzia, których dziś prawnicy używają, i kryteria, którymi kierują się, wybierając je. Firmy, które nam odpowiedziały na ankietę, reprezentują łącznie ponad 50 tys. prawników i 100 tys. pracowników. Jest to zatem bardzo reprezentatywna próba.
Wyniki, które uzyskaliśmy, są bardzo interesujące. Aż 51 proc. firm prawniczych używa już narzędzi opartych na AI, a dodatkowo 12 proc. aktywnie ich szuka. W ocenie firm niemal 40 proc. zadań prawników może zastąpić sztuczna inteligencja. Ta liczba jest wyższa wśród firm, których głównym działaniem jest prowadzenie sporów sądowych – one są gotowe zastąpić ludzi algorytmami w ponad połowie zadań.
Czytaj więcej
Fińskie akta spraw mają postać cyfrową. Coraz częstsze są również zdalne rozprawy, a sędziowie mogą spokojnie pracować z domu lub z chaty nad jeziorem.
Zapytaliśmy też prawników, jak bardzo są otwarci na adaptację sztucznej inteligencji. Ponad 80 proc. ankietowanych uznało, że ona zrewolucjonizuje rynek prawniczy w ciągu trzech lat. Prawnicy nie obawiają się jednak, że zostaną zastąpieni przez roboty i algorytmy. Pełen tekst raportu można pobrać na stronie globalailawreport.com.
Tylko dziesięć procent
Tymczasem najnowsze wyniki z Polski wskazują na znaczące opóźnienie w adaptacji tych technologii w porównaniu z opisanymi trendami światowymi. W kwietniu 2024 r. Wydawnictwo CH Beck wydało Raport Legal Tech. Zapytało 202 prawników pracujących w kancelariach o ich podejście do technologii. I wyniki te różnią się bardzo od globalnych.