Wielkanoc rokrocznie skłania do refleksji związanych z odradzaniem się, ale też przemijaniem. Prawników zajmujących się prawem sukcesyjnym pobudzają także do refleksji prawnospadkowych. W tym roku tym bardziej, że za sprawą ustawy o fundacji rodzinnej (z 26 stycznia 2023 r. DzU z 2023 r., poz. 326) oraz ustawy o zmianie kodeksu cywilnego (z 28 lipca 2023 r. DzU z 2023 r., poz. 1615) do obiegu weszła spora reforma niektórych instytucji księgi czwartej kodeksu cywilnego.
Pojawiła się fundacja rodzinna (kojarząca się nieodparcie z dawną ordynacją), a wraz z nią przesądzona została m.in.: dopuszczalność zrzeczenia się nie kompletnego dziedziczenia po określonej osobie (co jest od dawna znane i stosunkowo często praktykowane, vide art. 1048 k.c.), ale samego prawa do zachowku (co było do tej pory szczególnie kontrowersyjne). Dodano też: nowe przesłanki niegodności dziedziczenia, zmieniono uregulowania terminu dla rodzicielskiego przyjęcia bądź odrzucenia spadku oraz odchudzono krąg spadkobierców ustawowych.
Czytaj więcej
Brak możliwości wspólnego zadecydowania o majątku jest szczególnie niezrozumiały w przypadku małżeństw pozostających w majątkowym ustroju wspólności dorobku.
Nie te nowości będą jednak przedmiotem dalszych uwag, lecz kombatanci, a precyzyjniej: osoby represjonowane przez były ZSRR (zmieciony przez historię i – wypada mieć nadzieję – definitywnie już „zmarły”) i prawa tychże kombatantów do odszkodowania za represje. A dokładniej pewne aspekty dziedziczności należnego osobom represjonowanym świadczenia jednorazowego (w świetle ustawy z 2020 r.). Tu bowiem pojawiają się w praktyce fundamentalne wątpliwości, które mogą wywoływać zdziwienie, a także niesmak.
Skromne i opóźnione prawo
Do 1989 r. o odszkodowaniach od byłego ZSRR za prześladowania – z powodów oczywistych – nie można było nawet marzyć. Rzecz zmieniła się dopiero wraz z ustawą o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (z 14 sierpnia 2020 r.; DzU z 2021 r., poz. 2029). Od tego czasu osoby represjonowane przez ZSRR mają prawo do świadczenia jednorazowego przyznawanego przez Państwo Polskie. Świadczenia zryczałtowanego i niewysokiego, a można nawet powiedzieć „symbolicznego”, bo chodzi przecież jedynie o 200 PLN za każdy miesiąc zesłania lub represjonowania, nie mniej niż 2400 PLN. Przyznawane jest decyzją administracyjną szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), wydawaną na wniosek zainteresowanej osoby (art. 5 ust. 1 i art. 7). Od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu świadczenia Urząd ma miesiąc na jego wypłatę (art. 8).