Dokonane w ostatnich latach nowelizacje kodeksu postępowania cywilnego doprowadziły do destrukcji tego aktu prawnego. Określany on dziś bywa mianem dwutygodnika – ze względu na częstotliwość dokonywanych zmian. Porównywany jest także do instrukcji obsługi pralki – tyleż skomplikowanej, co niezrozumiałej i trudnej w stosowaniu. Wszyscy zaś znamy to zjawisko, gdy zniechęceni instrukcją obsługi poddajemy się i zaczynamy urządzenie obsługiwać intuicyjnie. Jakoś działa, ale z pewnością nie wykorzystujemy wszystkich funkcji przewidzianych przez wytwórcę. Podobnie jest obecnie z kodeksem postępowania cywilnego.
Poniżej przedstawione zostaną główne przyczyny negatywnego wpływu ostatnich nowelizacji na spójność ustawy procesowej. Najwięcej szkód poczyniła ustawa z 4 lipca 2019 r., ale paradoksalnie także nowelizacja z 9 marca 2023 r. (będąca w założeniu tzw. ustawą naprawczą, która miała wyeliminować błędy nowelizacji z 2019 r.) jeszcze spotęgowała trudności w stosowaniu k.p.c.
Czytaj więcej
Uporządkowanie, wypracowanie i utrwalenie właściwych rozwiązań związanych z nowymi przepisami procedury cywilnej może okazać się procesem długotrwałym. Kluczową rolę będzie miało orzecznictwo Sądu Najwyższego, do którego szerokim strumieniem napływają zagadnienia prawne dotyczące skutków nowelizacji z 4 lipca 2019 r.
Brak systemowej refleksji
Najwięcej szkód powoduje brak myślenia systemowego. Zjawisko to pogłębiło się po rozpędzeniu w 2015 r. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Zabrakło gremium, które byłoby w stanie dokonywać całościowej oceny proponowanych zmian i ich wpływu na system prawa.
Nowelizacja z 2019 r. dokonała zmian wielu instytucji k.p.c. – nie biorąc pod uwagę tego, że są ze sobą powiązane. Tymczasem np. modyfikacja przepisów o zażaleniach miała wpływ na skargę na orzeczenie referendarza sądowego, czego autorzy nowelizacji nie przewidzieli. Po uchyleniu art. 207 i art. 217 k.p.c. brakuje ogólnych regulacji dotyczących pomijania spóźnionych twierdzeń. Co gorsza, poza postępowaniem gospodarczym i konsumenckim pozew i odpowiedź na niego nie mają znaczenia dla koncentracji materiału procesowego, co wręcz zachęca do obstrukcji procesowej.