Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej przykładem wadliwej implementacji prawa wspólnotowego do krajowego porządku prawnego. W wielu miejscach stanowi nadinterpretację zapisów unijnej dyrektywy 2019/1 lub wprowadza rozwiązania przez nią nie wymagane. Naczelna Rada Adwokacka, podobnie jak wiele innych organizacji, krytycznie oceniała w toku prac legislacyjnych przygotowaną ustawę, która słusznie została odrzucona przez Senat. O ile bowiem nie budzi wątpliwości cel regulacji, którym jest zwiększenie skuteczności egzekwowania zasad konkurencji i zwalczanie jej nieuczciwych przejawów, o tyle zakres uprawnień, które ustawodawca przyznał prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, trudno w pewnych sytuacjach określić jako minimalny czy proporcjonalny do tego celu i należycie uwzględniający ochronę innych wartości i praw.
Czytaj więcej:
art38502901Kolizja dwóch wartości
Gdy przedsiębiorca lub osoba przez niego upoważniona oświadczy kontrolującemu, że ujawnione pisma lub dokumenty (także te zawarte na nośnikach lub urządzeniach informatycznych) objęte są tajemnicą zawodową prawnika, który udzielał mu pomocy prawnej, dochodzi niejako do kolizji dwóch wartości. Z jednej strony jest to potrzeba ochrony poufności między przedsiębiorcą a profesjonalnym prawnikiem, którą chroni tajemnica adwokacka i radcowska. Z drugiej strony jest zaś potrzeba ochrony konkurencji przed nieuczciwymi praktykami.
Sposób rozwiązania tej sytuacji w znowelizowanej ustawie budzi trzy zasadnicze zastrzeżenia i wątpliwości.
Po pierwsze – kontrolujący, który uzyskał od przedsiębiorcy informację, że dany dokument zawiera pisemną komunikację między nim a prawnikiem, zobowiązany jest pozostawić taki dokument w miejscu kontroli, bez zapoznawania się z nim, tylko gdy prawnikiem tym jest niezależny od kontrolowanego adwokat, radca prawny lub prawnik z Unii Europejskiej w rozumieniu ustawy o świadczeniu przez prawników pomocy prawnej w Rzeczpospolitej Polskiej. Taka regulacja może budzić wątpliwości, czy niezależnym od kontrolowanego jest tzw. prawnik wewnętrzny, zatrudniony u przedsiębiorcy w oparciu o umowę pracę.