29 grudnia 2021 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (ustawa z 2 grudnia 2021 r., DzU z 2021 r., poz. 2459), która m.in. zmienia zawarte w kodeksie cywilnym przepisy o przedawnieniu. Zmiana ta wpływa w szczególności na ochoczo stosowane zawezwanie do próby ugodowej.
Czytaj więcej
Ustawodawca zachowuje się jakby chciał zantagonizować strony zamiast pomóc rozwiązać spór.
Ustawodawca zdecydował się wprost unormować skutki prawne zawezwania, przesądzając, że złożenie wniosku w tym przedmiocie będzie zawieszać bieg terminu przedawnienia na czas postępowania pojednawczego (art. 124 pkt 6 ustawy z 23 kwietnia 1964 r., tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1740 ze zm.; dalej k.c. w znowelizowanym brzmieniu). Przepisy te wejdą w życie 30 czerwca 2022 r.
Dotychczasowy stan prawny
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej służy wszczęciu postępowania pojednawczego między stronami, którego skutkiem ma być zawarcie ugody przed wniesieniem pozwu. Wszystko po to, żeby zapobiec wszczęciu postępowania cywilnego, gdy są widoki na polubowne zakończenie sporu. Aktualnie w orzecznictwie powszechnie przyjmuje się, że złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia. Złożenie tego wniosku uznaje się za czynność przedsięwziętą w celu dochodzenia roszczenia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.; tak np. uchwała SN z 28 czerwca 2006 r., III CZP 42/06).
Korzystanie z tego instrumentu stało się atrakcyjne przede wszystkim ze względu na skutki przerwania biegu terminu przedawnienia. Otóż po każdym przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo, i to dopiero po zakończeniu postępowania pojednawczego (art. 124 § 1 k.c.). Obrazując ten problem na przykładzie, jeżeli roszczenie uprawnionego przedawnia się z upływem trzech lat, który to termin upływałby 31 grudnia 2020 r., to złożenie w grudniu 2020 r. wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg tego terminu.