Zbigniew Ziobro opublikował w poniedziałek rano na platformie X zdjęcia i wrażliwy film z przebiegu operacji nowotworu przełyku. Były minister sprawiedliwości powinien w poniedziałek o godzinie dziesiątej stawić się na przesłuchaniu Komisji Śledczej ds. Pegasusa, ale nie pojawił się w Sejmie. Przypomnijmy, że pod koniec września biegły sądowy wydał opinię, zgodnie z którą stan zdrowia byłego ministra sprawiedliwości pozwala na stawiennictwo przed komisją w połowie października.
Czytaj więcej
Zbigniew Ziobro, mimo wezwania go przez komisję śledczą ds. Pegasusa na godzinę 10:00 14 października w wyznaczonym terminie nie stawił się przed sejmowymi śledczymi.
Czy Zbigniew Ziobro mógł się nie stawić na przesłuchanie komisji śledczej ds. Pegasusa?
- Stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a opinia biegłego jest sprzed wielu dni. Komisja może więc zwrócić się do sądu z wnioskiem o dopuszczenie opinii biegłego dotyczącej tego czy w dniu, w którym Pan Zbigniew Ziobro miał stawić się przed komisją, nastąpiło pogorszenie zdrowia, które usprawiedliwiałoby jego niestawiennictwo. Jeżeli biegły stwierdziłby, że nic takiego nie miało miejsca, stosuje się środki porządkowe, które przewiduje Kodeks postępowania karnego. Jest to kara pieniężna do 3 tys. zł, ale sąd może też zastosować doprowadzenie na czynność, czyli na kolejny termin przesłuchania – tłumaczy „Rzeczpospolitej” sędzia Piotr Mgłosiek z VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków.
- Jeśli Zbigniew Ziobro dostarczy nowy materiał wskazujący na pogorszenie stanu zdrowia, konieczne jest wydanie dodatkowego zaświadczenia lekarskiego, w którym lekarz ponownie oceni możliwość stawiennictwa przed komisją. Gdyby jednak lekarz sądowy uznał, iż stawiennictwo Zbigniewa Ziobry przed komisją było możliwe, to jego nieobecność nie może być definiowana jako należycie usprawiedliwiona – wskazuje Patryk Skalski, adwokat z Warszawy.
Podkreśla, że wówczas istnieje możliwość nałożenia kary pieniężnej, zgodnie z przepisami k.p.k. - W tej sytuacji istnieje również możliwość zastosowania tzw. sankcji wymuszającej, czyli zatrzymania i przymusowego doprowadzenia świadka przed komisję. Do niniejszej sprawy znajdzie zastosowanie przepis art. 285 k.p.k. – precyzuje mec. Skalski. I zwraca jednocześnie uwagę na kluczowy dla sprawy fakt: Zbigniew Ziobro posiada immunitet formalny (poselski), który uniemożliwia zatrzymanie i doprowadzenie przed komisję na mocy art. 285 k.p.k. W obecnym stanie prawnym nie ma więc możliwości zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą.