Rozwiązania te zawarto w projekcie nowelizacji ustawy o działaniach terrorystycznych, które właśnie przyjął rząd Donalda Tuska. Przygotowane przez MSWiA przepisy mają pozwolić na niezwłoczne usuwanie zabronionych treści ze stron internetowych. Powodem jest rosnąca w ostatnich latach skala rozpowszechniania w sieci informacji, postów o charakterze terrorystycznym w państwach europejskich i związane z tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Regulacja ta ma ułatwić i przyśpieszyć proces usuwania groźnych treści.
Rozporządzenie unijne przyjęto w 2021 r. i wdrożono już w 24 państwach Wspólnoty. Niestety nie ma wśród nich Polski. Dlatego resort spraw wewnętrznych w trybie pilnym przygotował projekt ustawy implementujący regulacje unijne do polskiego prawa.
Czytaj więcej
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie zobowiązał do usuwania ze stron internetowych treści o „charakterze terrorystycznym” albo zablokowania dostępu do nich.
ABW i internetowy terroryzm. Godzina na usunięcie zabronionych treści ze strony internetowej
W konsekwencji nowe uprawnienia uzyska szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zgodnie z projektem będzie mógł on zarządzić natychmiastowe usunięcie lub blokadę zabronionych treści przez dostawców usług hostingu. Chodzi o podmioty, które umożliwiają publikowanie własnych witryn w sieci i dodawanie treści przez użytkowników. Nowe prawo obejmie dostawców nawet jeśli serwery mieszczą się poza granicami kraju. W określonych przypadkach będą oni mieli godzinę na usunięcie lub uniemożliwienie dostępu do wskazanych treści. Od decyzji o usunięciu lub blokadzie materiałów będzie przysługiwało odwołanie do sądu administracyjnego.
Szef ABW będzie też mógł nakładać administracyjne kary pieniężne za nieprzestrzeganie przepisów o blokowaniu materiałów w sieci. A kara taka może być wysoka, nawet do 4 proc. całkowitych obrotów uzyskanych przez tego dostawcę w ciągu roku.