Sejm zajmie się kodeksem karnym - Ziobro chce zaostrzenia kar

Dla przestępców nie będzie taryfy ulgowej – obiecuje Zbigniew Ziobro przed sejmową debatą nad zmianami w kodeksie karnym. W planach m.in. dożywocie bez wcześniejszego zwolnienia.

Publikacja: 07.03.2022 18:30

Sejm zajmie się kodeksem karnym - Ziobro chce zaostrzenia kar

Foto: PAP/Paweł Supernak

– Państwo ma bronić obywateli, a nie przestępców – mówi minister Ziobro.

We wtorek zaprezentuje w Sejmie zmiany w k.k. Materia jest ogromna – sam projekt liczy ponad 60 stron, zmian jest ok. 200, w tym kilkanaście rewolucyjnych.

Co przewidują? Między innymi likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar – od 1 miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności, a po nim kara dożywocia.

Wprowadza też karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia, co oznacza odsiadkę do końca życia.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro: kara ma być nieuchronna, ale także surowa

Orzeczenie takiej kary ma zależeć od uznania sądu. Będzie mogła być orzekana w dwóch sytuacjach. Po pierwsze – za czyn popełniony po prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na karę dożywotniego pozbawienia wolności albo karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 20 lat. Po drugie – jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.

Projekt wydłuża także do 30 lat okres, po którym skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie (dziś wynosi 25 lat).

Jest też pakiet związany z ruchem drogowym. Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci pojazd niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie dojdzie do wypadku, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, gdy uzasadnią to szczególne okoliczności. Natomiast „recydywiście” przepadek będzie orzekany już od 0,5 promila.

Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny.

Kradzież tablic rejestracyjnych stanie się przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia. Zgodnie z projektem przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona złotych będzie zagrożone karą od 3 do 20 lat więzienia.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

– Państwo ma bronić obywateli, a nie przestępców – mówi minister Ziobro.

We wtorek zaprezentuje w Sejmie zmiany w k.k. Materia jest ogromna – sam projekt liczy ponad 60 stron, zmian jest ok. 200, w tym kilkanaście rewolucyjnych.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie