Jak alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, do jego biura zgłaszane są liczne apele w sprawie problemu cyfrowego wykluczenia. Chodzi o nowe przepisy dotyczące sprawozdań z działalności fundacji, które obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Według ich brzmienia, sprawozdania te mogą być składane jedynie w formie elektronicznej — poprzez formularz udostępniony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej i przy użyciu podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego, ewentualnie osobistego.
Czytaj więcej:
Sprawozdanie fundacji tylko online. Wykluczenie cyfrowe seniorów
Stanowić ma to duże utrudnienie zwłaszcza dla osób starszych, prowadzących fundacje i od lat rozliczających się ze swojej działalności w formie tradycyjnej, tj. przy pomocy papierowych dokumentów. Jak wskazuje komunikat RPO, na przeszkodzie stają tu nie tylko dawne przyzwyczajenia seniorów, ale także brak odpowiedniego dostępu, brak umiejętności korzystania z formularzy online oraz — co bardzo ważne — problemy zdrowotne, w tym problemy ze wzrokiem.
— Pomimo relatywnie dobrze rozwiniętej sieci internetowej w Polsce, na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, odsetek osób (w szczególności osób starszych), które nigdy nie korzystały z Internetu, jest nadal wysoki. — przeczytać możemy w komunikacie RPO. — Liczba osób korzystających ze źródeł internetowych administracji publicznej w Polsce nie przekracza średniej wśród państw członkowskich UE. Natomiast jeśli chodzi o osoby starsze, to Polska plasuje się wśród państw, w których seniorzy najrzadziej korzystają z usług e-administracji.
Czytaj więcej
Aż 58 proc. emerytów i rencistów, którzy złożyli wniosek o emeryturę lub rentę w 2023 r., korzysta tylko z mLegitymacji.