Po raz pierwszy w tym roku 15 marca obchodzono Dzień Edukacji Prawnej. Inicjatorem święta jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia – spotkania, dyskusje, udział w rozprawach, gry i zabawy edukacyjne – są kierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także do seniorów i konsumentów. Intencją jest bowiem wspólne budowanie świadomości prawnej obywateli przez przedstawicieli różnych zawodów prawniczych.
W środę odbyły się też lekcje prawa. W kilkudziesięciu warszawskich gimnazjach poprowadzili je pracownicy Sądu Okręgowego w Warszawie (sędziowie, referendarze sądowi, asystenci sędziów, urzędnicy), warszawscy adwokaci i radcowie prawni. W sumie w samej tylko stolicy wspólnymi działaniami edukacyjnymi objęto blisko 1 tys. gimnazjalistów. A takie wydarzenia odbyły się w calej Polsce.
W związku z obchodami Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia ogłosiło konkurs na esej o prawach człowieka „Trzy najważniejsze prawa człowieka – uzasadnij wybór".
Honorowy patronat nad konkursem objął rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Patronem prasowym Dnia Edukacji Prawnej była „Rzeczpospolita"
—a.ł.