Ma pan świadomość, że część prokuratorów, w tym zastępca PG Michał Ostrowski, nie uznaje pana za prokuratora krajowego?
Nic mi o tym nie wiadomo. Jestem przekonany, że niebawem wszelkie wątpliwości, jakie jeszcze istnieją, zostaną rozwiane. Chociażby stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który podejmie decyzję w bardzo podobnej sprawie i w podobnym stanie prawnym. Chodzi o art. 47 przepisów wprowadzających prawo o prokuraturze. Ten stanowi, kiedy i w jakim czasie prokurator mógł skorzystać z wcześniejszego stanu spoczynku. Jego powrót do służby po terminie przekraczającym sześć miesięcy nie jest możliwy. Jestem przekonany, że prokurator Michał Ostrowski zrewiduje w tym względzie swoje stanowisko.
Jak ma pan zamiar rozwiązać ten mniejszy albo większy problem nieposłuszeństwa podległych panu prokuratorów niższych szczebli?
Zauważam odmienne zdanie prokuratora Ostrowskiego. Jestem jednak przekonany, że jeśli zagłębimy się w tematykę, która tak szeroko jest komentowana od miesięcy, to można nabrać pewności, że nie ma szansy na powrót do służby w warunkach złamania przepisów ustawy– Przepisy wprowadzające prawo o prokuraturze.
Jakie będą pana pierwsze czynności mające służyć zaprowadzeniu ładu w prokuraturze?
Przede wszystkim, zgodnie z tym, co mówiłem podczas konkursu, najważniejsze jest przywrócenie prokuratury obywatelom. Zainicjowanie zmian, które spowodują, że prokuratura będzie pracowała niezależnie od polityki – co miało miejsce w ostatnich latach. Chodzi mi przede wszystkim o wzmocnienie kadrowe prokuratur rejonowych. To podstawa. Równie ważne jest ustabilizowanie finansowe urzędników i pracowników w prokuraturze. W tej kwestii zamierzam podjąć radykalne działania, ponieważ bez profesjonalnej kadry urzędniczej nie ma mowy o profesjonalnej prokuraturze.