Dariusz Korneluk: Nie obędzie się bez dyscyplinarek

Nie obejdzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje kierując się interesami innymi, niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej – mówi "Rzeczpospolitej" Dariusz Korneluk, nowy prokurator krajowy.

Aktualizacja: 19.03.2024 10:25 Publikacja: 19.03.2024 02:15

Dariusz Korneluk

Dariusz Korneluk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Panie prokuratorze, kilka dni temu został pan powołany na urząd prokuratura krajowego przez premiera Donalda Tuska. Kogo pan zastąpił na tym stanowisku?

Zastąpiłem pana prokuratora Jacka Bilewicza.

Jaki jest status prokuratora Dariusza Barskiego, dotychczasowego PK?

Od 12 stycznia 2024 r. pozostaje on w stanie spoczynku. Stwierdził to prokurator generalny (PG).

Czytaj więcej

Panel prawników

Powołanie Prokuratora Krajowego nie dla wszystkich jest oczywiste

Ma pan świadomość, że część prokuratorów, w tym zastępca PG Michał Ostrowski, nie uznaje pana za prokuratora krajowego?

Nic mi o tym nie wiadomo. Jestem przekonany, że niebawem wszelkie wątpliwości, jakie jeszcze istnieją, zostaną rozwiane. Chociażby stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który podejmie decyzję w bardzo podobnej sprawie i w podobnym stanie prawnym. Chodzi o art. 47 przepisów wprowadzających prawo o prokuraturze. Ten stanowi, kiedy i w jakim czasie prokurator mógł skorzystać z wcześniejszego stanu spoczynku. Jego powrót do służby po terminie przekraczającym sześć miesięcy nie jest możliwy. Jestem przekonany, że prokurator Michał Ostrowski zrewiduje w tym względzie swoje stanowisko.

Jak ma pan zamiar rozwiązać ten mniejszy albo większy problem nieposłuszeństwa podległych panu prokuratorów niższych szczebli?

Zauważam odmienne zdanie prokuratora Ostrowskiego. Jestem jednak przekonany, że jeśli zagłębimy się w tematykę, która tak szeroko jest komentowana od miesięcy, to można nabrać pewności, że nie ma szansy na powrót do służby w warunkach złamania przepisów ustawy– Przepisy wprowadzające prawo o prokuraturze.

Jakie będą pana pierwsze czynności mające służyć zaprowadzeniu ładu w prokuraturze?

Przede wszystkim, zgodnie z tym, co mówiłem podczas konkursu, najważniejsze jest przywrócenie prokuratury obywatelom. Zainicjowanie zmian, które spowodują, że prokuratura będzie pracowała niezależnie od polityki – co miało miejsce w ostatnich latach. Chodzi mi przede wszystkim o wzmocnienie kadrowe prokuratur rejonowych. To podstawa. Równie ważne jest ustabilizowanie finansowe urzędników i pracowników w prokuraturze. W tej kwestii zamierzam podjąć radykalne działania, ponieważ bez profesjonalnej kadry urzędniczej nie ma mowy o profesjonalnej prokuraturze.

To na początek?

Nie tylko. Nie obejdzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje, kierując się interesami innymi niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej.

Chodzi o prokuratorów podległych władzy w ostatnich latach? Jak ma pan zamiar się z tymi prokuratorami rozprawić?

W stosunku do takich prokuratorów powinny zostać wszczęte postępowania dyscyplinarne. Mogą się one zakończyć dyscyplinarką albo odmową wszczęcia postępowania. Ich efektem może być także skierowanie aktu oskarżenia do sądu po wcześniejszym uchyleniu immunitetu. Nie wykluczam też takich rozwiązań, ale o tym będą decydowali wyłącznie niezależni prokuratorzy. Ja z całą pewnością, jako prokurator krajowy, nie będę wpływał na podejmowane przez nich decyzje, jak to miało miejsce przez ostatnie lata. To prokurator podejmujący decyzję będzie brał odpowiedzialność swoim imieniem i nazwiskiem za rozstrzygnięcie takiej sprawy.

Czytaj więcej

Dariusz Korneluk: Opinia prezydenta? Jestem gotowy na każdą ewentualność

A jakie są dziś inne najważniejsze zadania dla prokuratury?

Chcę doprowadzić do tego, by służyła obywatelom, bo stoi na straży prawa i praworządności. Przede wszystkim i w szczególności ma ona w opiece obywatela, któremu dzieje się krzywda.

Czy są jakieś specjalne uwarunkowania dla prokuratury na czas wojny?

Oczywiście, że w tych czasach prokuratura musi być specjalnie przygotowana na takie sytuacje. W tej sprawie nie będę się publicznie wypowiadał. Zapewniam, że są podejmowane właściwe działania. Wojna jest bardzo blisko i prokuratura za nic nie może tego tracić z punktu widzenia.

Jak zapatruje się pan na pomysł rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

Jestem jak najbardziej za rozdzieleniem tych funkcji. Nowa ustawa powinna gwarantować całkowitą niezależność prokuratury w rozpoznawaniu spraw, bez jakiegokolwiek wyjątku. Uważam też, że przełożony nie powinien mieć wpływu na niezależnego prokuratora. A idąc dalej, jestem za jednolitym statusem prokuratora. Prokurator o jednolitym statusie wykonuje obowiązki w jednostce macierzystej – czyli tam, gdzie będzie przyporządkowany po wejściu w życie nowej ustawy. Oczywiście z możliwością przejrzystego awansu do jednostki wyższego rzędu.

Czy po wielu latach odstawienia na boczny tor, degradacji czuje pan dziś satysfakcję z powrotu na najwyższe szczeble prokuratury?

Absolutnie nie patrzę na to w kontekście satysfakcji. Mam nadzieję że moje ponad trzydziestoletnie doświadczenie spowoduje, że prokuratura stanie się instytucją niezależną i całkowicie apolityczną. I to będzie moja satysfakcja.

Czytaj więcej

Pięć wizji zmian w prokuraturze. Oto co mówią kandydaci na prokuratora krajowego

Panie prokuratorze, kilka dni temu został pan powołany na urząd prokuratura krajowego przez premiera Donalda Tuska. Kogo pan zastąpił na tym stanowisku?

Zastąpiłem pana prokuratora Jacka Bilewicza.

Pozostało 97% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach