Zdecydowana większość pracowników uważa, że wdrażanie nowych technologii jest korzystne dla ich firmy. Natomiast według ponad połowy ankietowanych zarząd i kadra wyższego szczebla decydują się na adopcję technologii zbyt wolno – wynika z badania EY.
Nowe oblicze rekrutacji
Nowoczesne, a przede wszystkim efektywne działy HR powinny być wyposażone w systemy i narzędzia mające na celu zautomatyzowanie oraz poprawę jakości współpracy.
– Już na etapie decyzji dotyczącej nowego zatrudnienia rekruterzy mają do dyspozycji na przykład system ATS (ang. applicant tracking system), który daje możliwość kontroli na każdym etapie procesu, od momentu przygotowania i publikacji ogłoszenia w wielu portalach jednocześnie – mówi Paweł Binkowski, dyrektor ds. innowacji i marketingu w ManpowerGroup. Dodaje, że dzięki zebraniu wszystkich aplikacji w jednym miejscu rekruter może zmierzyć efektywność poszczególnych źródeł i czas potrzebny na zrekrutowanie pracowników. Dodatkowym plusem systemu jest ułatwienie kontaktu z osobami aplikującymi. Kandydaci oczekują od firm informowania o przyjęciu aplikacji, odrzuceniu kandydatury lub przejściu do kolejnego etapu. ATS robi to automatycznie, dzięki czemu rekruter nie musi poświęcać czasu na pisanie maili, a kandydat możliwie najszybciej dostaje odpowiedź zwrotną.
Na etapie zatrudnienia dział HR może być również wspierany przez system HRM (ang. human resources management).
– Nie tylko ułatwi on proces onboardingu nowego pracownika, przechowa wszystkie niezbędne dokumenty w formie elektronicznej, ale także zaplanuje szkolenia, zarządzi wynagrodzeniami i świadczeniami. Dodatkowo może przygotować raporty dotyczące różnych aspektów HR, takich jak obecność, wydajność czy koszty pracy – podsumowuje Binkowski.