To L4 lekarz wystawi na wiele dni wstecz. Jednak nie każdy pacjent je otrzyma

Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na trzy dni wstecz pod warunkiem, że pacjent spełnia określone warunki. Większe uprawnienia w tym zakresie przysługują jedynie psychiatrom.

Publikacja: 07.11.2024 06:37

Psychiatra może wystawić L4 nawet na wiele dni wstecz

Psychiatra może wystawić L4 nawet na wiele dni wstecz

Foto: Chinnapong / Adobe Stock

Ze względu na specyfikę wielu chorób psychicznych, lekarze psychiatrzy mogą wystawiać zwolnienia lekarskie na więcej niż 3 dni wstecz. Pacjent, który je otrzyma, podlega takim samym zasadom jak osoba przebywająca na L4 wystawionym przez lekarza innej specjalizacji.

L4 od psychiatry z datą wsteczną: Na jakiej podstawie możliwe jest jego wystawienie?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane najczęściej od dnia badania lub dnia następnego i obejmuje kolejne dni do czasu przewidywanego powrotu do zdrowia. Może być jednak wystawione także z datą wsteczną, co wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Zgodnie z par. 7 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na 3 dni wstecz licząc od dnia badania, „[…] jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy”. Jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy zwolnienia lekarskiego wystawianego przez lekarza psychiatrę. Tylko psychiatra może wystawić L4 na więcej niż 3 dni wstecz. Mówi o tym par. 7 ust. 4 rozporządzenia: „Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy przez lekarza psychiatrę może obejmować okres wcześniejszy niż określony w ust. 3, w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania”.

Czytaj więcej

Od 1 listopada zmiany w wystawianiu L4. ZUS wydał komunikat

Rozporządzenie nie precyzuje maksymalnego okresu, na jaki lekarz psychiatra może wystawić wstecz zwolnienie lekarskie. Tym samym może to być zarówno kilka dni, jak i tygodni.

Dlaczego psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie na wiele dni wstecz?

Uprawnienia przysługujące psychiatrom w zakresie wystawiania L4 wynikają ze specyfiki wielu zaburzeń psychicznych, na które cierpią ich pacjenci. Zaburzenia te różnią się od schorzeń natury fizycznej. Niejednokrotnie nie tylko utrudniają normalne funkcjonowanie, ale również podejmowanie racjonalnych decyzji czy samodzielną ocenę stanu zdrowia. Mogą też uniemożliwiać prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych. W efekcie pacjenci, chociaż czasem od dawna nie są w stanie pracować, zgłaszają się do lekarza z dużym opóźnieniem. Innym razem ich stan zdrowia uniemożliwia natychmiastowe pojawienie się na wizycie.

Możliwość wystawiania przez lekarza psychiatrę zwolnienia lekarskiego na wiele dni wstecz chroni pacjenta przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z jego choroby, takimi jak niewywiązywanie się ze swoich obowiązków służbowych.

Czytaj więcej

Pracownik na L4 musi o tym pamiętać. Te terminy mają kluczowe znaczenie

L4 od psychiatry wystawione na wiele dni wstecz równoważne ze zwolnieniem od innego lekarza

Pracodawca musi uznać zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę, w tym również to wystawione na wiele dni wstecz. Pracownikowi będącemu na L4 wystawionym przez psychiatrę przysługują takie same prawa, jak w przypadku zwolnienia wystawionego przez lekarza innej specjalizacji. Ma więc także prawo do otrzymywania za czas przebywania na nim 80 proc. wynagrodzenia.

Prawo do 100 proc. wynagrodzenia na L4 przysługuje jedynie w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej:

  • wypadkiem w pracy,
  • ciążą,
  • konieczności poddania się badaniom dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegowi ich pobrania.

Ze względu na specyfikę wielu chorób psychicznych, lekarze psychiatrzy mogą wystawiać zwolnienia lekarskie na więcej niż 3 dni wstecz. Pacjent, który je otrzyma, podlega takim samym zasadom jak osoba przebywająca na L4 wystawionym przez lekarza innej specjalizacji.

L4 od psychiatry z datą wsteczną: Na jakiej podstawie możliwe jest jego wystawienie?

Pozostało 91% artykułu
Praca, Emerytury i renty
ZUS kontroluje Polaków na L4. Tych zasad nie możesz złamać
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Praca, Emerytury i renty
„Czy jestem inną wdową?” Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje