Minister Dziemianowicz-Bąk: Będzie rewolucyjna zmiana w Kodeksie pracy

Wprowadzenie wzruszalnego domniemania zatrudnienia, wliczanie do stażu pracy okresu samozatrudnienia i pracy na umowie cywilnoprawnej i oskładkowanie różnych typów umów zapowiedziała na antenie RMF FM szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Publikacja: 19.03.2024 10:12

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

dgk

Ministra Dziemianowicz-Bąk została zapytana o o wdrażanie przepisów związanych z unijną dyrektywą ws. poprawy warunków pracy pracowników platform elektronicznych. Chodzi o np. kurierów, dostawców jedzenia, kierowców taksówek, a także tłumaczy czy księgowych. Szacuje się, że jest ich w Unii Europejskiej ok. 30 milionów.

PIP przekształci umowę kuriera i taksówkarza

Według ministry, pracownicy platform elektronicznych są pozbawieni ochrony pracowniczej, którą daje zatrudnienie na umowach o pracę, ponieważ "co do zasady traktowane są jako jednoosobowe działalności gospodarcze, jako instytucje biznesowe".

- Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia mechanizmu znanego jak wzruszalne domniemanie zatrudnienia. Jeśli okazuje się, że pracownik wykonuje pracę pod nadzorem, w określonych godzinach, czyli spełnia kryteria obowiązującej w przypadku stosunku pracy, żeby był traktowany jako pracownik - mówiła ministra rodziny i pracy. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - dodała. 

Po wejściu w życie nowych przepisów ciężar udowodnienia, że dana osoba nie jest pracownikiem, lecz firmą, spoczywałby na platformy internetowej. Przekształcenie "umowy fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej" w umowę o pracę mogłoby nastąpić już podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, w drodze decyzji administracyjnej - proponuje Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj więcej

Łukasz Guza: Etaty dla wszystkich? Co wymusi Bruksela i Lewica

Oskładkowanie różnych typów umów

Ministra pracy poinformowała także, że jej resort finalizuje prace nad projektem realizującym zobowiązanie z Krajowego Planu Odbudowy dotyczące  oskładkowania różnych typów umów.

- Komisja Europejska oczekuje od Polski przeciwdziałania segmentacji na rynku pracy i zobowiązuje nas do opracowania takich rozwiązań legislacyjnych, które doprowadzą do sprawiedliwego, uczciwego oskładkowania różnych typów umów. Pracujemy nad takimi mechanizmami, które koszty oskładkowania nie zostaną przerzucone na samych pracowników — powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Jak dodała, przedmiotem dyskusji będzie, czy jakieś umowy byłyby wyłączone z obowiązku opłacania składek ZUS.

- Natomiast co do zasady nie powinno być tak, że ta różnica między umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę jest tak duża, że opłaca się, kalkuluje się nieuczciwemu pracodawcy zatrudniać na zafałszowanych umowach cywilnoprawnych - mówiła ministra.

Samozatrudnienie w stażu emerytalnym

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że jej resort będzie walczył z "uśmiecowieniem" zatrudnienia oraz łagodził skutki tej "patologii, z którymi ten rynek mierzył przez lata". Wkrótce do prac rządowych ma trafić projekt ustawy, zgodnie z którą okres samozatrudnienia i pracy na umowie cywilno-prawnej będzie wliczany do stażu pracy.

- Absurdalna jest sytuacja, że człowiek z doświadczeniem kilkuletnim, dziesięcioletnim, ekspert jest teraz traktowany przez państwo jakby nic nie robił. Jest traktowany tak, jakby dopiero zaczynał karierę zawodową. To ma konsekwencje związane z długością liczenia stażu pracy, wymiaru urlopu czy wliczania stażu pracy do nagród jubileuszowych. To patologia rynku pracy — mówiła ministra w RMF FM.

Przyznała jednocześnie, że problem nie jest prosty do rozwiązania. 

- Nie wystarczy przyjść powiedzieć:  w latach 90. dużo pracowałam. Nie każdy trzyma w szufladzie dawną umowę, takie umowy nie były ewidencjonowane. Szukamy rozwiązań, by można było dobić w takiej sytuacji do emerytury minimalnej — mówiła minister.

Czytaj więcej

Dziemianowicz-Bąk: Rząd Donalda Tuska nie planuje żadnych zmian w programie 800+

Ministra Dziemianowicz-Bąk została zapytana o o wdrażanie przepisów związanych z unijną dyrektywą ws. poprawy warunków pracy pracowników platform elektronicznych. Chodzi o np. kurierów, dostawców jedzenia, kierowców taksówek, a także tłumaczy czy księgowych. Szacuje się, że jest ich w Unii Europejskiej ok. 30 milionów.

PIP przekształci umowę kuriera i taksówkarza

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach