Leszek Miller to były przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który karierę polityczną rozpoczynał w PZPR (był sekretarzem KC i członkiem Biura Politycznego KC PZPR). W latach 2001-2004 był premierem. Przez prawie 20 lat zasiadał w Sejmie, a ostatnio był europosłem wybranym z list Koalicji Europejskiej.
Wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego
W poniedziałek Leszek Miller - który nie ubiegał się już o mandat w europarlamencie - skomentował wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica otrzymał 6,3 proc. głosów (741 071), co przełożyło się na trzy mandaty. Z ramienia Lewicy w PE zasiądą współprzewodniczący Nowej Lewicy (partii powstałej z połączenia SLD i Wiosną) europoseł Robert Biedroń, wiceminister sprawiedliwości, poseł Krzysztof Śmiszek (prywatnie partner Biedronia) oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
Czytaj więcej
PKW podała pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów z największym poparciem zdominowali politycy KO i PiS. Wśród najlepszych jest też troje kandydatów Konfederacji, nie ma żadnych przedstawicieli Trzeciej Drogi, Lewicy ani innych komitetów.
W wyborach mandatu z list KKW Lewica nie uzyskali m.in. dotychczasowi eurodeputowani i byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka, szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Wanda Nowicka, wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, posłowie Maciej Konieczny i Paulina Matysiak z partii Razem czy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia zdobył 826 tys. głosów (6,06 proc.) i 3 mandaty, na Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS głosowało 168 tys. osób (1,24 proc.). SLD startowało wówczas w ramach Koalicji Europejskiej, która zdobyła 22 mandaty (38,47 proc. głosów).