Wszystko jest już jasne. Bo wyczerpującej w większości miejsc kampanii przed II turą wyborów samorządowych znane są już – niekiedy historyczne – wyniki. W Gdyni już po I turze koniec epoki Wojciecha Szczurka stal się faktem. Teraz stery w mieście przejmuje Aleksandra Kosiorek (rocznik 1985). Szczurek rządził miastem od 1998 roku i zmiana w tym mieście to chyba najbardziej spektakularna szansa na nowe otwarcie w miastach.
Walka ze zmęczeniem materiału
Ale Kosiorek nie jest oczywiście wyjątkiem. W Toruniu wybory wygrał Paweł Gulewski (rocznik 1981). Gulewski pokonał urzędującego od 2002 roku prezydenta Michała Zaleskiego, który ma podobny staż samorządowy jak wspomniany wcześniej Szczurek. To najlepiej pokazuje, że nie da się niekiedy uciec prawom politycznej grawitacji. Kombinacja swoistego "zmęczenia materiału" oraz dobrych kandydatur młodszego pokolenia doprowadziła do zmiany.
W Krakowie również doszło do pokoleniowej zmiany. Jacek Majchrowski – urzędujący od 2002 roku – nie kandydował nawet w tych wyborach. Zastąpił go poseł Aleksander Miszalski (rocznik 1980). Teraz poseł, a raczej prezydent-elekt będzie miał szanse udowodnić, że jego krytycy się mylili – zwłaszcza politycy pod Wawelem jak Łukasz Gibała, którzy przekonywali, że wybór Miszalskiego nie oznacza żadnej zmiany.
Czytaj więcej
Łukasz Gibała przegrał wybory na prezydenta Krakowa różnicą 5 tys. głosów. Czy pozostanie znaczącą postacią w lokalnej polityce? Czy będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa?
Szansę na zmianę w regionie zyskał jeszcze inny poseł i polityk młodego pokolenia, czyli Michał Jaros, który teraz ma zostać marszałkiem województwa dolnośląskiego. Dla Jarosa to również wyzwanie ze względu na konieczność poukładania sobie relacji z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia, którego Jaros chciał pokonać w kampanii samorządowej. Ale ostatecznie Tusk postawił na Sutryka. Lewica również ma swój wyborczy sukces w tych wyborach — prezydentem Włocławka został wiceminister rozwoju, Krzysztof Kukucki (rocznik 1980). Teraz musi też dojść do zmiany w resorcie i nominacji nowego wiceministra.