12 najtrudniejszych i najpilniejszych zadań przed rządem Tuska

W pierwszych miesiącach rządów podejmuje się niepopularne decyzje, ale przed wyborami samorządowymi, europejskimi i prezydenckimi KO-Trzecia Droga-Lewica nie chcą sobie zaszkodzić. A PiS będzie robił wszystko, żeby nowemu rządowi Tuska zaszkodzić.

Publikacja: 09.12.2023 10:39

Przewodniczący PO Donald Tusk

Przewodniczący PO Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

Donald Tusk wrócił do polskiej polityki nie po zemstę, ani nie po Jarosława Kaczyńskiego, ale żeby przywrócić praworządność i Polskę na unijny kurs - tak mówił lider PO w wywiadach poprzedzających objęcie władzy. Obietnice nowej ekipy rządzącej są łatwe do wypunktowania. Część już się udało się spełnić, mimo że Koalicja Obywatela- Lewica- Trzecia Droga jeszcze nie rządzą, jak finansowanie in vitro z budżetu państwa, odwołanie Mikołaja Pawlaka ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka czy rozpoczęcie rozmów z unijnymi instytucjami w sprawie odblokowania środków z KPO.

Czy ekipa Tuska wyciągnęła nauczkę z wiatraków?

Błędem KO i Trzeciej Drogi był tryb procedowania kwestii wiatraków. Nie taką legislację obiecywała opozycja, wpisując się w praktyki PiS. Szybka reakcja na sytuację kryzysową i wycofanie się z zapisów na wczesnym etapie, powinny być wskazówką dla ekipy Tuska. Czy większość parlamentarna wyciągnęła lekcję z tej wpadki? To się okaże. Ale miesiąca miodowego rząd Tuska mieć nie będzie. Przeciwnie. Ostrzał ze strony PiS będzie wielostronny. A pilnych spraw do zrealizowania w pierwszych tygodniach jest sporo. Warto wymienić punkty, jak się wydaje najważniejsze, formułowane przez samych polityków nowej koalicji, których realizacja powinna być bezzwłoczna. 

Czytaj więcej

Szymon Hołownia gra na różnicy z Donaldem Tuskiem

12 prac Tuska: katalog spraw do załatwienia

1.       Zapewnić Polsce bezpieczeństwo zewnętrzne: wzmocnienie armii i Polski w NATO

2. Zapewnić bezpieczeństw wewnętrzne: odbudować autorytet policji oraz bezpieczeństwo finansowe: skuteczna walka z inflacją.

3.       Przywrócić Polskę na drogę praworządności, odpolitycznić prokuraturę i sądy oraz pozyskać środki z KPO.

4.       Odpolitycznić i zreformować media publiczne.

5.       30 proc. podwyżki dla nauczycieli, zreformować polską szkołę.

6.       Realizacja polityki antyprzemocowej, ochrona najmłodszych i wsparcie dla psychiatrii dziecięcej.

7.   Szybko uzgodnić stanowisko w sprawie aborcji i przeprowadzić zmiany przekreślające orzeczenie TK oraz eliminujące zagrożenie życia i zdrowia kobiet.

8.       Wsparcie przedsiębiorców, podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury.

9.        Zastopować masową wycinkę lasów. Wyłączyć  przyrodniczo obszary lasów z wycinki i przeznaczyć tylko na funkcje przyrodnicze i społeczne.

10.       Znieść limity NFZ w lecznictwie szpitalnym i skrócić czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi. 

11.       Odpolitycznić policję, wojsko oraz przywrócić zaufanie do służb mundurowych.

12.   Uspokoić sytuację na granicy z Białorusią, skończyć z pushbackami i pomagać potrzebującym.

Lista zadań stojących przed KO, Lewicą i Trzecią Drogą jest dużo dłuższa i znacznie bardziej rozbudowana. Wystarczy zerknąć na 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. A to przecież tylko trzecia część składowa koalicji rządzącej, nawet jeśli największa. A przecież poza tymi konkretami, przed koalicją stoją dużo trudniejsze zadania.

Czy KO, Trzecia Droga i Lewica podejmą rękawicę rzuconą przez PiS?

PiS zrobi wszystko, żeby destabilizować życie społeczno-polityczne. Jeśli KO-Lewica-Trzecia Droga podejmą rękawicę, to okaże się, że za rządów Tuska napięcie w kraju jest większe, niż za rządów PiS, a tego Polacy mogą już nie znieść. Nowa władza powinna więc obniżać napięcie. Nie można wykluczać wyborców PiS, przeciwnie - powinno się próbować nawiązać z nimi dialog. Jeśli teraz media publiczne staną się tubą propagandową większości parlamentarnej, tak jak wcześniej PiS, tak ekipa Tuska zaprzeczy własnym zapowiedziom. Również prezydent Andrzej Duda nie będzie pomagał nowej władzy. On już nie ma nic do stracenia, bo walczy jedynie o miejsce w historii, ale dla KO-TD-Lewicy nowa wojna na górze mogłaby być problemem. Po ośmiu latach napięć Polacy mają ich dosyć. Dlatego też tak ważne będą składy sejmowych komisji śledczych i sposób ich działania. Igrzyska zamiast chleba szybko przejedzą się Polakom, tym bardziej jeśli będzie ich nadmiar.

Czytaj więcej

Donald Tusk zapowiada pierwsze decyzje, ujawnia nazwiska ministrów

Historia najnowsza Polski pokazała, jak trudno jest rządzić koalicjom złożonym z wielu partii. Połączyć poglądy i interesy, często sprzeczne, tak różnych środowisk może być trudno. A media czekają na łatwe do opisania i nagłośnienia konflikty. Tym bardziej, że politycy mają słabość do załatwiania porachunków przez media. Kolejna mina, na której może wylecieć w powietrze nowy rząd. A są jeszcze spółki skarbu państwa, które jeśli zostaną zawłaszczone, jak za rządów PiS,  wizerunkowo zaszkodzą nowej władzy. Jeśli Polacy zobaczą, że KO-TD-Lewica różnią się od PiS tylko estetycznie, to mają Konfederację na którą mogą głosować, czy partię Razem, która do rządu nie weszła.

Nowy rząd czeka taniec na polu minowym. Wielu już na nim poległo, ale Tusk pokazał przed laty, że całkiem dobrze radził sobie jako polityczny saper. Przynajmniej przez jakiś czas..

Donald Tusk wrócił do polskiej polityki nie po zemstę, ani nie po Jarosława Kaczyńskiego, ale żeby przywrócić praworządność i Polskę na unijny kurs - tak mówił lider PO w wywiadach poprzedzających objęcie władzy. Obietnice nowej ekipy rządzącej są łatwe do wypunktowania. Część już się udało się spełnić, mimo że Koalicja Obywatela- Lewica- Trzecia Droga jeszcze nie rządzą, jak finansowanie in vitro z budżetu państwa, odwołanie Mikołaja Pawlaka ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka czy rozpoczęcie rozmów z unijnymi instytucjami w sprawie odblokowania środków z KPO.

Pozostało 90% artykułu
Polityka
Konfederacja zwołuje kongres. Przestraszyła się zarzutów o nielegalność władz?
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy