Dobre wieści dla podatników, którzy oddają swoje grunty w dzierżawę. W jednym z ostatnich wyroków Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że mogą opodatkować ryczałtem nie tylko należny im czynsz, ale też inne należności wynikające z umowy dzierżawy, w tym odszkodowania.
Przychody z umowy dzierżawy gruntu a zryczałtowany PIT
Sprawa dotyczyła właściciela gruntu rolnego, który dość pechowo wybrał dzierżawcę. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że jest właścicielem, ziemia była oddana w dzierżawę, a przychody z niej są opodatkowane ryczałtem zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym PIT czyli 8,5 i 12,5 proc. stawką.
Wydzierżawiający tłumaczył, że umowa dzierżawy została rozwiązana z końcem sierpnia 2020 r. Niestety grunt wrócił do niego w stanie pogorszonym tj. bez zasiewów, do których zgodnie z umową zobowiązał się dzierżawca. Za tę szkodę wydzierżawiających dostał jednak prawie 100 tyś. zł odszkodowania. W związku z tym chciał się upewnić, że również tę kwotę może opodatkować ryczałtem stosowanym dla dzierżawy. Zdaniem podatnika, skoro ustawodawca posłużył się pojęciem przychodów z tytułu umowy dzierżawy i ich nie zdefiniował, to obejmują one nie tylko czynsz dzierżawny, ale wszystkie należności związane z zawartym kontraktem.
Czytaj więcej
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje korzystniejsze zasady wyliczania wysokości czynszów dla dzierżawców nieruchomości, które wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Fiskus nie chciał o tym słyszeć. Uparł się, że pieniądze otrzymane w związku z zwrotem gruntu w stanie pogorszonym, który wcześniej był oddany w dzierżawę, nie można zakwalifikować do tzw. przychodów najmu. Jak tłumaczyli urzędnicy, środki te są tylko pośrednio związane z dzierżawą gruntu. Dlatego stanowią przysporzenie majątkowe i stanowią przychody z innych źródeł, które należy opodatkować na zasadach ogólnych PIT.