Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w czwartek 5 października. Usuwa ona m.in. par. 3 z art. 172 kodeksu cywilnego. Przewidywał on, że nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, która posiada kwalifikacje rolnicze, co najmniej od 5 lat mieszka w danej gminie (gdzie leży przynajmniej część wchodzącej w skład gospodarstwa ziemi) i prowadzi przez ten okres gospodarstwo osobiście.
Zasiedzenie nieruchomości rolnej
Od czwartku w przypadku zasiedzenia nieruchomości rolnej obowiązują „zwykłe” kodeksowe zasady. Czyli zasiedzenie następuje po upływie 20 lat, gdy ktoś nie będąc właścicielem posiadał nieruchomość przez ten czas nieprzerwanie jako posiadacz samoistny lub po upływie 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze. Co ważne, do tych terminów zalicza się również czas posiadania gruntu przed dniem wejścia w życie nowelizacji.
Czytaj więcej
Sąd, decydując o zasiedzeniu, sam może ustalić datę nabycia nieruchomości. Nie jest w tej sprawie związany z ustaleniami wniosku złożonego w tej sprawie do sądu.
Przetargi na nowych zasadach
Od czwartku, po wejściu w życie nowych przepisów, w przetargach ograniczonych organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogą uczestniczyć także osoby, które nie spełniają wymogu dotyczącego okresu osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wymogu dotyczącego okresu zamieszkiwania co najmniej 5 lat, jeśli mają mniej niż 40 lat i realizują warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników.
W nowelizacji pamiętano także o rolnikach, którzy wpadli w długi. Otóż mogą się ich pozbyć sprzedając bez przetargu gospodarstwo Krajowemu Ośrodkowi na rzecz Skarbu Państwa, a zarazem mając możliwość wydzierżawienia sprzedawanego gospodarstwa i dalszego prowadzenia w nim działalności gospodarczej.