Rozliczanie podatków zabiera czas i sporo kosztuje

Polscy przedsiębiorcy rocznie poświęcają średnio aż 334 godziny na wypełnianie obowiązków podatkowych. Ich duńskim odpowiednikom wystarczą 132.

Publikacja: 09.06.2024 21:21

Rozliczanie podatków zabiera czas i sporo kosztuje

Foto: Adobe Stock

Takie smutne wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Potwierdza też, że nasz system podatkowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie. Zabiera mnóstwo czasu i pieniędzy.

Rozliczanie podatków. Polska w ogonie UE

Z opracowania bazującego m.in. na danych organizacji Tax Complexity Index wynika, że na wypełnienie obowiązków podatkowych polski przedsiębiorca musi średnio rocznie poświęcić aż 334 godziny rocznie. To prawie dwa tygodnie, co stawia nas na niechlubnym drugim miejscu w Europie. Biorąc pod uwagę, że próba obejmowała aż 64 kraje, to bardzo zły wynik. Dla porównania w Danii są to zaledwie 132 godziny, we Francji – 134 godziny, a Niemczech – 218.

Do tego rozliczanie się z polskim fiskusem jest bardzo kosztowne. Średnie nakłady związane z obowiązkami w CIT stanowią 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE. Gorszy jest tylko Cypr, gdzie koszty rozliczania podatku dochodowego to 2,6 proc. obrotu. Ponadto coraz więcej przedsiębiorców przy rozliczeniach podatkowych musi korzystać z pomocy zewnętrznych firm doradczych i rachunkowych.

Autorzy raportu wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymieniają niejasne przepisy, a także liczne i szybkie ich zmiany. Podatnicy gubią się w gąszczu skomplikowanych regulacji, które wywołują liczne wątpliwości, a do tego mają duże problemy z wdrożeniem i przystosowaniem się do nowych obowiązków.

Przy ocenie złożoności przepisów podatkowych opartej na 15 zmiennych, m.in. takich jak stawka podatku, amortyzacja, podatek minimalny, zyski kapitałowe, dywidendy czy ceny transferowe – Polska plasuje się na trzecim miejscu pod względem najbardziej skomplikowanego systemu przepisów podatkowych. W tej kategorii Dania jest dopiero na 36, a Niemcy na 21.

W drugiej kategorii, przy której złożoność systemu została przebadana pod kątem pięciu innych zmiennych, w tym wsparcia, płatności i składania wniosków czy kontroli, Polska jest na szóstym miejscu, Dania na 41, a Niemcy – 32. Opracowanie zwraca również uwagę na wysoką opresyjność polskiego systemu podatkowego, zwłaszcza duże zagrożenie potencjalną odpowiedzialnością karną.

Czytaj więcej

Od tej decyzji przedsiębiorcy będzie zależało ile zapłaci podatku i ZUS

Potrzebne zmiany w systemie weryfikacji podatków

Co zrobić, żeby to zmienić? Zdaniem PwC przede wszystkim pomogłoby wprowadzenie stałej weryfikacji przepisów podatkowych pod kątem oceny na ile są efektywne i wprowadzanie na tej podstawie konsekwentnych zmian w prawie. Konieczne są też stałe konsultacje podatkowe, wydłużenie okresu vacatio legis, a także publikowanie wytycznych i wyjaśnień.

Takie smutne wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Potwierdza też, że nasz system podatkowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie. Zabiera mnóstwo czasu i pieniędzy.

Rozliczanie podatków. Polska w ogonie UE

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie