W związku z przypadającym dziś Narodowym Świętem Niepodległości przypominamy wywiad, jaki ukazał się w "Plusie Minusie" w listopadzie 2016 roku
Rzeczpospolita: Po roku 1944 komuniści znieśli przedwojenne święta państwowe – 3 Maja i 11 Listopada. Jaki był status tych dat w życiu publicznym PRL?
Pojawiły się nowe święta państwowe – 1 maja i 22 lipca. Przez większość dziejów PRL nie było żadnych niezależnych obchodów zniesionych świąt. Pojawiły się na widoczną skalę dopiero w połowie lat 70. wraz z kształtowaniem się opozycji demokratycznej i stanowiły wyraz sprzeciwu wobec systemu. Te niezależne obchody nie mogły się jednak odbywać w otwartej przestrzeni publicznej, więc odbywały się tam, gdzie w ówczesnych warunkach było to możliwe, czyli w kościołach. Zdarzało się jednak, że tłum wychodził ze świątyń na ulice, jak w roku 1979. Władze od pewnego momentu starały się uwzględnić dawne święta, ale nigdy nie nadały im charakteru państwowego.
Czytaj więcej
Poznawanie historii własnego kraju, dbanie o interesy kraju a także kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów oraz obchodzenie świąt narodowych to przejaw polskiego patriotyzmu.
Jakie były przejawy tych starań?