W ostatnim czasie pojawiły się propozycje, aby rozwód bez orzekania o winie i bez wspólnych małoletnich dzieci można było przeprowadzać u notariusza. Choć to rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne w Polsce, pisała już o nim „Rzeczpospolita”. Cieszy się też dużym zainteresowaniem w debacie publicznej, a niektóre kraje europejskie, jak np. Hiszpania, umożliwiają rozwody notarialne od lat. Tego typu uproszczone procedury mogłyby znacząco skrócić czas potrzebny na formalne zakończenie małżeństwa.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Skorzystać mają sądy i pary, które nie są skłócone. Eksperci chwalą pomysły usprawnienia procedury rozwiązywania małżeństw. Przestrzegają jednak przed przesadą i stwarzaniem warunków do podejmowania pochopnych decyzji.
Pomysł rozwodu u notariusza zakłada możliwość rozwiązania małżeństwa dla par bez wspólnych małoletnich dzieci, które zgodnie wyrażają chęć zakończenia małżeństwa i nie domagają się ustalenia winy. Czy jednak możliwe jest szybkie zakończenie małżeństwa w polskim systemie prawnym bez konieczności rewolucji legislacyjnej? Z perspektywy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych odpowiedź brzmi: tak, o ile obie strony są odpowiednio przygotowane i zgodne w kluczowych kwestiach.
Porozumienie stron w przypadku rozwodu
Każdy rozwód, nawet najprostszy formalnie, niesie za sobą duży ładunek emocjonalny i wymaga uregulowania wielu kwestii. Dla osób, które nie chcą, aby postępowanie sądowe trwało miesiącami lub latami, istotne jest zrozumienie, że kluczem do szybkiego rozwodu jest porozumienie stron. W przypadku, gdy małżonkowie są w stanie wspólnie ustalić kwestie związane z rozwodem – takie jak opieka nad dziećmi, alimenty, a czasem także podział majątku – sprawa może zakończyć się zaskakująco szybko. Brak sporów eliminuje bowiem konieczność prowadzenia postępowania dowodowego, przesłuchiwania świadków i przedstawiania dodatkowych wniosków, co automatycznie skraca czas trwania postępowania.
Kiedy strony decydują się na rozwód bez orzekania o winie, to dodatkowo upraszcza postępowanie. W takim przypadku sąd nie bada, kto jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa, a jedynie rozstrzyga o rozwiązaniu małżeństwa na zgodny wniosek stron. Przygotowanie odpowiednich dokumentów i przedstawienie sądowi spójnego stanowiska umożliwia zakończenie postępowania nawet na pierwszej rozprawie, warto jednak wcześniej rozważyć z adwokatem wszystkie „za” i „przeciw” związane z rezygnacją z tego uprawnienia. W takiej sytuacji dobrze przygotowane strony mogą opuścić salę sądową z wyrokiem rozwodowym w zaledwie kilkanaście minut.