Rozwód u notariusza podoba się młodym Polakom. Powstał raport na ten temat

72,7 proc. osób w wieku 18–35 lat dobrze ocenia pomysł uzyskiwania rozwodu u notariusza. O takich planach Ministerstwa Sprawiedliwości pierwsza informowała „Rz”.

Publikacja: 09.08.2024 07:23

Rozwód u notariusza podoba się młodym Polakom. Powstał raport na ten temat

Foto: Adobe Stock

Chodzi o rozwody bez orzekania o winie. Resort sprawiedliwości rozważa wprowadzenie możliwości rozwiązania małżeństwa nie tylko przez sąd (w dodatku obecnie musi to być sąd okręgowy), ale także przez notariusza albo naczelnika urzędu stanu cywilnego.

Potyczki rozwodowe młodych Polaków

Raport pt. „Potyczki rozwodowe młodych Polaków” pokazuje, że tylko 11,3 proc. ocenia ten pomysł negatywnie, a 16 proc. nie ma na ten temat zdania.

– Z mojego doświadczenia wynika, że propozycja rozwodów u notariusza może być bardzo korzystna, zwłaszcza w sprawach bez orzekania o winie i bez sporów. Młodsze osoby, tj. w wieku 18–35 lat, często dążą do szybkiego i bezproblemowego załatwiania tego typu spraw. Dlatego aż blisko 73 proc. z nich popiera ww. pomysł – wyjaśnia Kamil Jura, współautor raportu, prawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl.

Jego zdaniem rozwód notarialny usprawni procedury, jednak pod warunkiem, że byli partnerzy wcześniej ustalą jego warunki u mediatora.

Jak tłumaczy ekspert, mediacja rozwodowa, podczas której ustala się w „humanitarnych” warunkach zasady rozstania, a następnie wizyta u notariusza w celu formalnej finalizacji procesu rozwodowego zapewne ograniczy nie tylko koszty, ale też zredukuje do minimum stres i skróci procedury.

Uproszczona procedura rozwodowa — jakie daje korzyści

– Przewiduję, że odsetek niezdecydowanych osób prawdopodobnie zmniejszy się, gdy pojawi się więcej szczegółów dotyczących zmian i terminu ich wdrożenia. Ludzie często potrzebują pełniejszej informacji, aby móc podjąć świadomą decyzję. Gdy zrozumieją, jak w praktyce będzie funkcjonował rozwód u notariusza, wielu z nich może bardziej przychylnie spojrzeć na to rozwiązanie. Prawdopodobnie będą bardziej skłonni opowiadać się za zmianami, gdyż uproszczona procedura rozwodowa jest atrakcyjna ze względu na potencjalne oszczędności czasu i kosztów – przekonuje Kamil Jura.

Jego zdaniem to właśnie osoby z badanej grupy, a więc w wieku 18–35 lat, prawdopodobnie częściej korzystałyby z tego rozwiązania niż przedstawiciele innych grup wiekowych. Zazwyczaj cenią sobie one szybkość, prostotę i efektywność w załatwianiu spraw formalnych.

– Dodatkowo osoby w wieku 18–35 lat mogą mieć mniej skomplikowane sytuacje majątkowe i rodzinne, co czyni rozwód u notariusza bardziej atrakcyjnym. Starsze stażem małżeńskim osoby często mają bardziej złożone zobowiązania, takie jak wspólne dzieci, kredyty czy majątki. To może skłaniać je do wybierania tradycyjnych procedur rozwodowych, które oferują bardziej szczegółowe rozwiązania w takich sprawach – zwraca uwagę współautor raportu.

Czytaj więcej

Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan

Chodzi o rozwody bez orzekania o winie. Resort sprawiedliwości rozważa wprowadzenie możliwości rozwiązania małżeństwa nie tylko przez sąd (w dodatku obecnie musi to być sąd okręgowy), ale także przez notariusza albo naczelnika urzędu stanu cywilnego.

Potyczki rozwodowe młodych Polaków

Pozostało 89% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie