Niedawna uchwała Sądu Najwyższego z 6 października 2022 r. (III CZP 119/22) rozstrzygnęła problem rozmiaru odszkodowania należnego od zakładu ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Chodziło o to, czy zakład może uwzględnić wszelkiego rodzaju rabaty na części i materiały, które stosują warsztaty współpracujące z zakładem.
Zakłady często zawierają umowy o takiej współpracy, wskazując zarazem poszkodowanym możliwość skorzystania z ich usług. Poszkodowany może oczywiście skorzystać z usług innego warsztatu, ale zakłady bronią się przed uiszczaniem odszkodowań według stawek nieuwzględniających rabatów. Innymi słowy, uważają, że niezależnie od spodziewanych kosztów skorzystania z wybranego przez poszkodowanego warsztatu, odszkodowanie powinno zawsze ograniczać się do stawek niższych, które stosują placówki związane z nimi stosownymi umowami.
Czytaj więcej
Uchwała SN nie rozwiała wątpliwości dotyczących stosowania rabatów na części
Bez automatyzmu
Stanowisko SN sprowadza się do przyjęcia możliwości uwzględnienia rabatów – mimo faktycznego nieskorzystania z nich przez poszkodowanego. Wyłączony jest tu jednak automatyzm. Kluczowym kryterium ma być ocena, czy stawki nieuwzględniające rabatów są niezbędne i ekonomicznie uzasadnione. Podstawę prawną do jego sformułowania stanowi art. 354 § 2 kodeksu cywilnego. Przepis ten dotyczy wszelkich zobowiązań, niezależnie od źródeł powstania (umowa, delikt) i wprowadza obowiązek współdziałania przez wierzyciela z dłużnikiem w toku wykonywania zobowiązania. Nie budzi wątpliwości, że zachowania poszkodowanego powinny zmierzać do ograniczenia rozmiaru szkody. Współdziałanie wierzyciela z dłużnikiem ma odpowiadać celowi społeczno-gospodarczemu zobowiązania oraz zasadom współżycia społecznego.
Warsztat musi być dostępny
Celem zobowiązania odszkodowawczego jest pełne naprawienie szkody, ale w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. W przypadku odpowiedzialności ubezpieczyciela naprawienie to wiąże się zawsze z wydatkiem. Pytanie o uwzględnienie rabatów jako czynnika ograniczającego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń w istocie wymaga ustalenia, czy stawki bez rabatów są niezbędne i ekonomicznie uzasadnione. Kiedy tak może być?