W zaborze pruskim w 1878 r. wprowadzono pruską ordynację adwokacką, która ustanawiała samorząd adwokacki przy sądach apelacyjnych i wprowadzała surowe wymagania dla kandydatów na adwokatów. Niewielka liczba polskich adwokatów była jednak niezmiernie aktywna w podejmowaniu obron politycznych, gdzie oskarżano polskich działaczy niepodległościowych. W całej Europie głośnym echem odbił się proces wrześnieński z 1901 r., gdzie polscy adwokaci stawali w obronie rodziców i dzieci sprzeciwiających się bezwzględnej germanizacji.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości niemalże od razu, 24 grudnia 1918 r., naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret w przedmiocie Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Był to początek nowoczesnej polskiej adwokatury opartej na dwuszczeblowym samorządzie. Wielu wybitnych ówczesnych polskich adwokatów współtworzyło podwaliny odradzającego się polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wielu adwokatów sprawowało najwyższe funkcje państwowe, trzech było marszałkami Sejmu, dwóch premierami, wielu ministrami, posłami, senatorami. W latach 30. adwokaci angażowali się w obrony polityczne, w tym w głośnym procesie brzeskim. Nie ominęły wówczas Adwokatury Polskiej spory wewnętrzne na tle politycznym, religijnym i narodowym.
Czasy wojny i komunizmu
Ciężkie czasy dla polskiej adwokatury nadeszły 1 września 1939 r. Niemieccy okupanci szybko rozwiązali Naczelną Radę Adwokacką, a w izbach powołali zarządy komisaryczne. Wkrótce warszawscy adwokaci powołali Tajną Radę Adwokacką. Gdy w 1940 r. hitlerowcy zażądali od powołanej wcześniej adwokackiej 15-osobowej rady przybocznej wskazania adwokatów Żydów, 14 z nich odmówiło, za co zostało przez Niemców pozbawionych prawa do wykonywania zawodu. Wielu wkrótce wywieziono do KL Auschwitz, skąd tylko niektórzy wrócili. Gest owych warszawskich adwokatów przeszedł do historii jako sprzeciw 14 sprawiedliwych.
Adwokaci walczyli też zbrojnie. Byli obecni na frontach II wojny i na barykadach powstania warszawskiego w 1944 r. Były adwokat Władysław Raczkiewicz (1885–1947) był od 1939 r. prezydentem RP na uchodźstwie. Adwokaci Cyryl Ratajski (1875–1942) i Stefan Korboński (1901–1989) byli delegatami rządu na kraj.
Bilans strat Adwokatury Polskiej w latach II wojny światowej był ogromny. Zginęło ok. 55 proc. wszystkich polskich adwokatów. Wśród aplikantów adwokackich ten odsetek był jeszcze większy, a w izbie warszawskiej zginęło ich ok. 95 proc. Ogromna część zamordowanych to adwokaci polscy pochodzenia żydowskiego, mordowani masowo w ramach Holokaustu. To ciężkie czasy dla polskiej adwokatury. Okupant sowiecki nie był łagodniejszy. Wiosną 1940 r. w lasach katyńskich, charkowskich i w Miednoje zostało rozstrzelanych przez funkcjonariuszy NKWD co najmniej 110 adwokatów.
Po 1945 r. nadszedł czas komunizmu i represji politycznych. Utworzono komisje weryfikacyjne dla adwokatów (dwukrotnie). Minister sprawiedliwości uzyskał kompetencje do wpisania na listę adwokatów osób niespełniających przewidzianych w ustawie kryteriów, np. wyższego wykształcenia prawniczego. Nadzór polityczny nad adwokaturą wprowadziła ustawa z 1950 r. o ustroju adwokatury, w której wprowadzono obowiązek wykonywania zawodu w zespołach adwokackich. Wzmocniono ów nadzór ustawą z 1963 r. tzw. kagańcową.